Przejdź do treści
Strona główna » Teatralny namiot Lata w Teatrze

Teatralny namiot Lata w Teatrze

  • przez

Lato w Teatrze to program mający na celu popularyzację teatru i edukacji teatralnej. Program działa na rzecz rozwoju środowiska osób zajmujących się edukacją teatralną oraz animacją kulturalną i społeczną.  Jednym z najbardziej rozpoznawalnych działań spod szyldu Lata w teatrze jest konkurs na organizacje teatralnych kolonii (więcej o tym tutaj). Drugim działaniem, bardzo atrakcyjnym dla lokalnych społeczności jest Mobilna Scena Lata w Teatrze czyli przyjazd namiotu cyrkowego.

Jak to wygląda? Do partnerskiej miejscowości programu przyjeżdża mobilna scena w namiocie cyrkowym. Oprócz spektaklu dodatkowo realizatorzy prowadzą warsztaty teatralne oraz odbywa się   parada teatralna ulicami miasta oraz koncert. Co jakiś czas Instytutu teatralny zmienia sztukę, która jeździ w namiocie. Ponad 50 tysięcy widzów, którzy przez ponad dekadę mogli widzieć spektakle w różnych miejscach polski nie kryją zadowolenia. Na mobilnej scenie teatralnej były wystawiane takie spektakle jak: „Gdzie jest Pinokio?”, „Pipi Pończoszanka”, „Piotruś Pan” czy „Jak wytresować dziewczynkę?”. W województwie podlaskim namiot Lata w Teatrze gościł ostatni raz 6. lat temu. W 2017 roku spektakl „Pipi Pończoszanka” gościła w Choroszczy, Goniądzu, Turośni, Krzywym, Nowince i Sejnach.

Jak sprowadzić Mobilną Scenę Teatralną?

Za organizację tras odpowiada  Dział Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego. Wyszukuje on lokalnych liderów (domy kultury), które do współpracy zaproszą dwie kolejne instytucje z regionu. Pracownicy tych placówek biorą udział w warsztatach, które przygotowują do organizacji przyjazdu namiotu. Przyjazd namiotu ze spektaklem wiąże się z poniesieniem kosztów oraz wkładu pracy (pokrycie noclegu, zabezpieczenie terenu, pomoc w organizacji). Ale są to niewielkie koszty w porównaniu do finalnego kształtu przedsięwzięcia. Wybór kierunków tras oraz lokalnych partnerów zależy od wielu czynników, ale jeżeli chce się zorganizować trasę warto zgłosić to do organizatora już zimą, tak żeby przy podejmowaniu decyzji miał on świadomość że istnieją miejsca, które są gotowe przyjąć mobilną scenę.

Więcej o Mobilnej Scenie Lata w Teatrze oraz zrealizowanych trasach przeczytacie na stronie organizatora: Mobilna scena LwT.

Relacja filmowa z przyjazdu Sceny Mobilnej ze spektaklem „Pipi Pończoszanka” w 2015 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *