Przejdź do treści
Strona główna » Lektura Obowiązkowa – niecodzienne spotkania z ludźmi polskiej literatury

Lektura Obowiązkowa – niecodzienne spotkania z ludźmi polskiej literatury

„Lektura Obowiązkowa” to działanie Augustowskich Placówek Kultury. W ramach jego w Miejskim Domu Kultury w Augustowie odbywają się spotkania z pisarzami i reporterami. Spotkania odbywają się cyklicznie, co dwa miesiące. Gośćmi lektury obowiązkowej byli między innymi: Mariusz Szczygieł, Sylwia Chutnik, Katarzyna Bonda, Tomasz Sekielski Michał Książek, Joanna Bator, Łukasz Orbitowski i Sonia Bohosiewicz. Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia  są Monika Rowińska – nauczycielka, biobliotekarka, lokalna działaczka na rzecz kultury i mieszkańców, prowadząca spotkania – Lektury oraz  Bartek Świerkowski – augustowski animator kultury, popularyzator kina i sztuki, założyciel i prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Kinochłon,  instruktor Augustowskich Placówek Kultury.

Co wyróżnia te spotkania na tle setek innych spotkań autorskich organizowanych przez ośrodki kultury i biblioteki? Zaangażowanie wielu osób oraz podmiotów publicznych i prywatnych. Goście „Lektury Obowiązkowej” otrzymują personalizowanie lalki, które są wykonane przez lokalną pracownię artystyczną „Wypchaj się” prowadzoną przez Izę Cembor. Spotkaniom towarzyszy kawa przygotowana przez lokalną palarnię La Kafo. Kawę w prezencie otrzymują również goście, by móc po powrocie do domu z wspominać pobyt w Augustowie. Partnerzy wszystkie usługi świadczą w ramach współpracy nie biorąc za to ani złotówki.

– Spotkań autorskich jest mnóstwo. Robią je niemal wszystkie ośrodki kultury. Rozpoczynając „Lektury Obowiązkowe” chcieliśmy, by odwiedzający nas goście, którzy na co dzień uczestniczą w dziesiątkach spotkań  zapamiętali naszą instytucję jako miejsce przyjemne i przyjazne, życzliwie i z dobrą atmosferą, do którego chce się wracać, a czytelnicy czuli się dobrze podczas spotkań – mówi Bartek Świerkowski.

Wydarzenie jest biletowane. Wstęp zawsze kosztuje symboliczne 10 zł.  Z wejściówek pokrywana jest część kosztów związanych z organizacją. Resztę budżetu „Lektury Obowiązkowej” stanowią środki APK.

Więcej o inicjatywie i ludziach ją tworzących:

Lektura Obowiązkowa

Wypchaj Się – autorka lalek

La Kafo – lokalna palarnia kawy

1 komentarz do “Lektura Obowiązkowa – niecodzienne spotkania z ludźmi polskiej literatury”

  1. Pingback: Lektura obowiązkowa – Michał Książek - Podlaska Sieć Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *