W poniedziałek 30 września Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wprowadzenie zmian w ocenie ministerstwa kultury. Do kluczowych zmian można zaliczyć między innym.
- Rezygnacja zgodności z celami strategicznymi programu, teraz głównym głos w ocenie będą mieć eksperci.
- Nie będzie oceniany wkład własny, który dotychczas stawiał na przegranej pozycji mniej zamożne instytucje i organizacje.
- Zlikwidowany zostanie tryb odwoławczy, zamiast tego ma być tzw. rezerwa Ministra. Skorzystanie z niej ma nie wymagać dodatkowego składania wniosków.
- Ogłoszenie oceny ma odbywać się szybciej, zaś sama informacja o jej dokładnej dacie podana na kilka dni po zakończeniu naboru.
- W niektórych programach będzie możliwość wnioskowania o kwoty wyższe, niż przewiduje regulamin. Ma to być wsparcie dla W wybranych programach będzie możliwość wnioskowania ponad standardowy limit o wyższe kwoty dla „ambitnych i kosztochłonnych projektów”.
- Będą wprowadzone punkty ujemne za ocenę organizacyjną.
- Wnioski będą składane poprzez System Obsługi Programów (SOP).
Pierwsze nabory ruszą już 4 października 2024, zaś termin ogłoszenia wyników będzie podany do 12 listopada. Będą to: Ochrona Zabytków, Promocja kultury polskiej za granicą i Edukacja artystyczna. Wnioski na te działania będzie można składać do 5 listopada 2024 roku.
Więcej informacji na temat zmian znajduje się w prezentacji dostępniej na stornie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (tutaj).
Graf. MKiDN, gov.pl/web/kultura