Przejdź do treści
Strona główna » Zatańczyć Podlasie – warsztaty z Mariuszem Żwierko

Zatańczyć Podlasie – warsztaty z Mariuszem Żwierko

  • przez

Zatańczyć Podlasie – warsztaty z Mariuszem Żwierko

„Zapraszamy do udziału w warsztacie „Zatańczyć Podlasie. Narzędzia pracy choreografa”. Zajęcia poprowadzi Mariusz Żwierko. Spotkanie przeznaczone jest dla osób dorosłych, zawodowo związanych z tańcem lub studiujących na uczelni artystycznej na kierunkach związanych z tańcem.

Warsztaty mają na celu zainteresowanie choreografów sięganiem w swojej twórczości i praktyce edukacyjnej do tematów związanych z folklorem – rozumianym również jako współczesne funkcjonowanie tradycji. Podczas warsztatów zajmiemy się analizą utworów muzycznych inspirowanych tradycją oraz spróbujemy przełożyć zawarte w nich treści kulturowe funkcje i formy na współczesny język sceny, stosując różne techniki tańca. Poprzez zastosowanie tańca kreatywnego oraz abstrakcji nauczymy się obrazować relacje międzyludzkie, lokalne historie, codzienność oraz odświętność. Warsztaty będą oparte na folklorze różnych grup etnograficznych, etnicznych i narodowych Podlasia.

Zajęcia odbędą się w sobotę 4 listopada, w białostockiej filii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza (Białystok, ul. Sienkiewicza 14), w dwóch setach w godz. 11.00-14.00 oraz 15.00-18.00. Koszt udziału to 50 zł/os. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy na stronie: https://frst.org.pl/warsztaty-zatanczyc-podlasie…/

Mariusz Żwierko – choreograf, instruktor tańca, kierownik artystyczny i założyciel zespołu tanecznego Woda Na Młyn z Warszawy. Jest autorem kompozycji scenicznych dla wielu zespołów folklorystycznych w Polsce i Teatru Pijana Sypialnia z Warszawy, były kierownik artystyczny ZPiT „Grajewianie” oraz ZPiT „Kurpie Zielone”, miłośnik Kurpi, Podlasia, Łemkowszczyzny oraz wielokulturowości. Interesuje się aspektami funkcjonowania elementów tradycji w kulturze współczesnej. Współpracował z Niepubliczną Szkołą Sztuki Tańca w Białymstoku jako nauczyciel tańca ludowego. W latach 2021-2022 współtworzył projekt „Tańce Pogranicza Wschodniego” w ramach programu Przestrzenie Sztuki Białystok. Wielokrotnie reżyserował i prowadził koncerty oraz widowiska taneczne. Przez wiele lata pracował jako lektor języka niemieckiego, prowadził warsztaty taneczne i choreograficzne dla instruktorów tańca ludowego. Zajmuje się edukacją nieformalną dzieci, młodzieży i dorosłych w oparciu o dialog z przedstawicielami kultur innych krajów i regionów. Studiował nauczanie języka niemieckiego oraz germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim, jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku na specjalności Kultura Podlasia. Na co dzień pracuje w Narodowym Centrum Kultury jako specjalista do spraw edukacji kulturalnej.”

mat. org. (FB Przestrzenie Sztuki)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *