Przejdź do treści
Strona główna » Zabłudowskie Archiwum Cyfrowe – małe wielkie historie

Zabłudowskie Archiwum Cyfrowe – małe wielkie historie

  • przez

Zabłudowskie Archiwum Cyfrowe oficjalnie zostało uruchomione 23 kwietnia 2020 roku przy Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Zabłudowie. ZAC powstał dzięki osobom zajmującym  się digitalizacją i upowszechnianiem niezwykle bogatych zbiorów dotyczących gminy Zabłudów. Pozyskiwane materiały są skanowane, kopiowane, a oryginały wracają do właścicieli, w kolejnym kroku opisywane, a te najciekawsze prezentowane na witrynie Zabłudowskiego Archiwum Cyfrowego.

Twórcy archiwum starają się pozyskiwać także obiekty dot. miasta i gminy Zabłudów z zasobów zewnętrznych, najczęściej są to instytucje kulturalne, muzea, archiwa polskie i zagraniczne. Zabłudowscy archiwiści pozyskują również oryginalne historyczne zdjęcia i dokumenty u prywatnych kolekcjonerów.

Wydarzenia kulturalne, uroczystości państwowe i religijne, szkolnictwo, architektura i przestrzeń, fotografie rodzinne i okolicznościowe, znaczące postaci w regionie… ale i nie tylko. Każde, często niepodpisane, anonimowe zdjęcie lub dokument mogą okazać się ważnym śladem minionych lat.

Pierwotnym celem jest zgromadzenie w jednym miejscu dostępnych zasobów i źródeł, a także stworzenie swego rodzaju pamiątki dla przyszłych pokoleń. Mieszkańcy Gminy Zabłudów w są regularnie zachęcani do współtworzenia i powiększania zbiorów archiwum. Zapraszane są chętne osoby, które posiadają w swoich domowych archiwach fotografie, klisze, dokumenty, kroniki, nagrania audio oraz nagrania video. Zapraszani do współpracy są wszyscy, którzy chcą zachować swoje zbiory przed zniszczeniem i przenieść je z wersji analogowej do cyfrowej. Archiwum zaczęło skupiać wokół siebie coraz więcej osób. W związku z tym powstała grupa na facebook’u, która łączy miłośników ZAC i umożliwia im dzielenie się swoimi zbiorami, informacjami, co stanowi także bogate źródło wiedzy o gminie Zabłudów.

Osoby tworzące Zabłudowskie Archiwum Cyfrowe za każdym razem prosi o pomoc w opisaniu już dostępnych materiałów, by archiwum nie było tylko anonimowym zbiorem, a stało się ogromną skarbnicą wiedzy. Archiwum ciągle się rozwija biorąc pod uwagę potrzeby i uwagi mieszkańców.  Dzięki nim może się zmieniać na lepsze oraz jeszcze lepiej poznawać i upowszechniać lokalną historię.

Zabłudowskie Archiwum Cyfrowe

facebook.com/groups/zabludowskiearchiwumcyfrowe

Warto też odwiedzić stronę Centrum Archiwistki Społecznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *