Przejdź do treści
Strona główna » „Z klasyką przez Polskę” – koncerty muzyki klasycznej w małych miejscowościach

„Z klasyką przez Polskę” – koncerty muzyki klasycznej w małych miejscowościach

  • przez

Projekt „Z klasyką przez Polskę”, to koncerty, które docierają do miejsc, w których mieszkańcy mają utrudniony dostęp do muzyki klasycznej na żywo. Program jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do jego realizacji zapraszane są lokalne instytucje kultury.

Cykl ten powstał w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców mniejszych miast i miejscowości, którzy pragną kontaktu z muzyką klasyczną na żywo. Dlatego koncerty odbywają się w muzeach, dawnych dworach i pałacach, miejskich i gminnych ośrodkach kultury oraz kościołach. „Z klasyką przez Polskę” pierwszy raz ruszyło w 2019 roku. Odbyło się wówczas 51 koncertów, na których wystąpiło 40 artystów gromadząc w sumie 9000 słuchaczy.

Przez organizację koncertów na najwyższym poziomie artystycznym, w wykonaniu znakomitych polskich muzyków, projekt ma za zadanie przybliżyć kameralną muzykę klasyczną i zdobyć nowych entuzjastów.  Przez podróżowanie po całej Polsce, najwybitniejsi polscy artyści często odwiedzają miejsca, gdzie koncerty klasyczne są rzadkością, dając mieszkańcom możliwość pierwszego spotkania z wysoką kulturą.

Ośrodki kultury zainteresowane organizacją koncertu na początku roku nawiązują kontakt z przedstawicielami organizatora. Wspólne są tworzone trasy, których koszt jest w dużej mierze pokryty ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W województwie Podlaskim w tym roku nawiązywaniem współpracy zajmuje się Marcin Siekierko (więcej o Marcinie w jego wizytówce tutaj).

W tym roku do programu „Z klasyką przez Polskę” w województwie podlaskim dołączyły ośrodki kultury między innymi z Sejn, Wasilkowa, Gródka, Korycina i Lipska, Siemiatycz, Bociek, Orlo, Ciechanowca. Istnieje szansa, że w 2024 roku koncerty również będą mogły trafić na Podlasie.

Więcej o programie „Z klasyką przez Polskę”.

Reportaż z zeszłorocznej edycji „Z klasyką przez Polskę”

graf. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *