W piątek 27 października 2023 roku w Wasilkowie odbędzie się niesamowity koncert duetu Janusz Olejniczak – fortepian i Tomasz Strahl – wiolonczela. Podczas koncertu zagrane zostaną kompozycje Chopina, Schuberta, Haendla Elgara, Paderewskiego i de Falla. Koncert odbywa się ramach programu z Klasyką przez Polskę realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Początek koncertu o godzinie 18:00 w sali widowiskowej przy ul. Polnej 1/4c. Wstęp na bezpłatne wejściówki, które należy zarezerwować przez specjalny formularz, który jest dostępny tutaj.
„Janusz Olejniczak – należy do najwybitniejszych współczesnych chopinistów. W 1970 r. był najmłodszym laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Został także nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie im. Alfreda Caselli w Neapolu. Artysta koncertuje w Europie, obu Amerykach, Azji i Australii w najsłynniejszych salach koncertowych (Filharmonia Berlińska, Teatro Colón w Buenos Aires, Salle Pleyel, Suntory Hall, Lincoln Center, Tonhalle w Düsseldorfie, Concertgebouw). Wielokrotnie zasiadał w jury konkursów pianistycznych i prowadził kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie, Japonii, Kolumbii. Poza repertuarem klasycznym wykonuje także polską muzykę współczesną (m.in. Lutosławski, Górecki, Kilar). Występował z orkiestrami pod dyrekcją takich dyrygentów, jak Witold Rowicki, Kazimierz Kord, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Strugała, Charles Dutoit, Andrzej Borejko, Grzegorz Nowak, Jacek Kaspszyk. Od wielu lat współpracuje z Markiem Mosiem i Orkiestrą Aukso. Był jednym z pierwszych wykonawców muzyki Chopina na instrumentach historycznych. Jest stałym gościem Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie, na którym występował m.in. z Orkiestrą XVIII Wieku Fransa Brüggena oraz Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe’a Herrewegha. Jego dorobek artystyczny obejmuje ponad 40 płyt, w tym nagrania dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (wśród nich rejestracja kompletu Mazurków Chopina na instrumencie historycznym), a także ścieżki dźwiękowe do filmów Pianista Romana Polańskiego i Błękitna nuta Andrzeja Żuławskiego. Janusz Olejniczak zasiadał w Jury XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, również organizowanego przez NIFC (2018). Artysta został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000), złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005) oraz ośmiokrotnie nagrodą „Fryderyk”. W 2015 rozpoczął stałą współpracę z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.”
Tomasz Strahl Jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistow.
W roku 1989 ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Kazimierza Michalika, a następnie roczne studium podyplomowe w Hochschule fur Musik und darstellende Kunst w Wiedniu u Tobiasa Kuhne. Laureat I nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Nicanora Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii (1991). Otrzymał również nagrodę-stypendium Polsko-Japońskiej Fundacji JESC w roku 1994. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także dla CBC Radio w Kanadzie. Dyskografia artysty obejmuje nagrania dla Pony Canyon, CD Accord, Pavane Records, Gema Stereo, Polmusic, Acte Prealable oraz Sony Classics. W roku 2017 otrzymał Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Rok 2019 przyniósł mu nagrodę „Fryderyka” w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca. W 2020 roku otrzymał kolejną nagrodę „Fryderyka” w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna.
Jest Profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii i Ameryce Południowej. Zasiada w jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych. W roku 2021 odsłonił swoje festiwalowe słońce w Alei Gwiazd w Busku-Zdroju. Artysta gra na instrumencie Leopold Widhalm, Norymberga 1778.
Z klasyką przez Polskę
Cykl ten powstał w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców mniejszych miast i miejscowości, którzy pragną kontaktu z muzyką klasyczną na żywo. Dlatego koncerty odbywają się w muzeach, dawnych dworach i pałacach, miejskich i gminnych ośrodkach kultury oraz kościołach. „Z klasyką przez Polskę” pierwszy raz ruszyło w 2019 roku. Odbyło się wówczas 51 koncertów, na których wystąpiło 40 artystów gromadząc w sumie 9000 słuchaczy.
Przez organizację koncertów na najwyższym poziomie artystycznym, w wykonaniu znakomitych polskich muzyków, projekt ma za zadanie przybliżyć kameralną muzykę klasyczną i zdobyć nowych entuzjastów. Przez podróżowanie po całej Polsce, najwybitniejsi polscy artyści często odwiedzają miejsca, gdzie koncerty klasyczne są rzadkością, dając mieszkańcom możliwość pierwszego spotkania z wysoką kulturą.
—
Zadanie finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.