Przejdź do treści
Strona główna » WspółKongres Kultury – zaproszenie Minister Kultury do programowania wydarzenia

WspółKongres Kultury – zaproszenie Minister Kultury do programowania wydarzenia

  • przez

Szanowni Państwo,

pracujemy nad współKongresem Kultury, który powstaje z inicjatywy strony społecznej, tak jak miało to miejsce podczas pierwszej edycji Kongresu Kultury. Wierzę, że potrzeba powrotu do tej idei będzie szansą na rozmowę o przyszłości z udziałem wszystkich środowisk, dla których kultura jest ważna.

7-9 listopada br. spotkamy się w Warszawie, by rozmawiać o kluczowych obszarach dla rozwoju polskiej kultury. Potraktujmy to wydarzenie jak spotkanie dla nowego otwarcia, dzięki któremu będziemy mogli się wzajemnie usłyszeć.

W ciągu najbliższych tygodni przekażemy więcej informacji dotyczących sposobu zgłaszania tematów paneli, a także kandydatur panelistek i panelistów. Po etapie zgłoszeń, w głosowaniu wszystkich zarejestrowanych uczestniczek i uczestników współKongresu, wyłonione zostaną propozycje, które znajdą się w agendzie spotkania wraz z debatami plenarnymi zaproponowanymi przez Zespół programowy. Przygotujemy także stronę www, która umożliwi partycypację w całym procesie.

Mam nadzieję, że wspólnie stworzymy różnorodny współKongres Kultury, zapewniający szerokie porozumienie grup i środowisk w kwestii przyszłości kultury w Polsce, a samo wydarzenie będzie ważną platformą wymiany doświadczeń.

Hanna Wróblewska
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Spiritus movens współKongresu Kultury 2024

Dziś, w czasach politycznej polaryzacji oraz narastających wyzwań społecznych, technologicznych i ekologicznych, potrzebna jest w Polsce nowa umowa społeczna. Jej podstawową częścią powinna być nowa polityka kulturalna – tworząca warunki otwartej rozmowy i ekspresji zróżnicowanych wartości, idei, postaw i estetyk. Kultura jest sferą wolności i autonomii. Zarazem kultura może i powinna działać w samym sercu życia społecznego, wyznaczać wartości, inspirować nowe strategie działania, angażować się w politykę równościową, migracyjną, ekologiczną czy pracowniczą, ale też – działając za pomocą twórczych narzędzi sztuki – przyczyniać się do dobrostanu osób i grup, także tych, które na co dzień sytuują się na obrzeżach głównych nurtów życia społecznego. 

Dlatego, wzywamy do szerokiego porozumienia osób, grup i środowisk w kwestii przyszłości kultury w Polsce. W tym celu powołujemy współKongres Kultury – kolejny po kongresach w 1981, 2000, 2009 i 2016 roku – tym razem jednak, co niezwykle ważne, we współpracy strony społecznej i strony rządowej, która odpowiedziała pozytywnie na społeczne wezwanie. Chcemy wspólnie opracować katalog zadań, przed jakimi stoimy, oraz propozycje możliwych rozwiązań praktycznych i odpowiedzi ideowych.

Lista wyzwań jest długa. Obejmuje zarówno ramy działania dla osób tworzących kulturę i uczestniczących w niej, jak i najszersze zagadnienia cywilizacyjne. Dyskusja dotyczy nierówności, wojny, migracji i klimatu. Dotyczy roli sztuki i tworzących ją osób. Dotyczy edukacji kulturalnej, której miejsce w edukacji szkolnej trzeba zaplanować na nowo. Dotyczy powagi i żartu, intelektualnych i estetycznych wyzwań oraz przyjemności. Dotyczy współpracy i polaryzacji, dotyczy sieci wirtualnych i realnych, fizycznych, za pomocą których komunikujemy się ze sobą, tworzymy społeczeństwo oraz regionalne i lokalne wspólnoty.

Dyskusja ta obejmuje pytania o wartości i cele działania w kulturze, o jej zadania i o jej bezinteresowność, ale dotyczy też kwestii fundamentalnych dla życia kulturalnego i uczestniczących w nim osób – dostępności, współzarządzania instytucjami, uspołecznienia instytucji i wzmacniania instytucji społecznych, pracy i płacy, roli państwa i samorządów. O wielu z tych zagadnień już dyskutowaliśmy, środowiska twórcze wypracowały wiele propozycji rozwiązań – je również zbierzmy i poddajmy dyskusji z udziałem strony rządowej.

Zapraszamy do szerokiego udziału we współKongresie Kultury – nie tylko w jego obradach zaplanowanych na początek listopada 2024 roku w Warszawie, ale także w jego programowaniu. Wkrótce ogłosimy otwarte wezwanie do rejestrowania się i zgłaszania tematów oraz uczestników dyskusji. Demokratycznie, w głosowaniu, wybierzemy z nich te, które pojawią w programie. Zaproponujemy debaty wynikające ze zgłaszanych tematów, ale też z diagnozy stanu kultury dziś: w globalnym kontekście wojen, migracji, katastrofy klimatycznej i przemian technologicznych, a w Polsce – po 35 latach od transformacji.

Zespół programowy współKongresu Kultury

  1. Edwin Bendyk
  2. Agata Diduszko-Zyglewska
  3. Barbara Frydrych
  4. Maciej Frąckowiak
  5. Alina Gałązka
  6. Taras Gembik
  7. Artur Jóźwik
  8. Dominika Kawalerowicz
  9. Zofia Król
  10. Iwona Kurz
  11. Joanna Leśnierowska
  12. Paweł Łysak
  13. Aleksandra Matuszczyk
  14. Joanna Mytkowska
  15. Stanisław Ruksza

źródło tekst i graf: MKiDN, https://www.gov.pl/web/kultura/zapraszamy-na-wspolkongres-kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *