Przejdź do treści
Strona główna » Wolontariusze – animatorzy

Wolontariusze – animatorzy

  • przez

Wiele instytucji korzysta z wolontariuszy. Niektóre z nich robią to akcyjnie, inne długoterminowo. Wolontariat długoterminowy, czyli zaangażowanie się wolontariuszy na dłuższy okres czasu, przynosi wiele korzyści zarówno dla społeczności, jak i dla samych uczestników. Są też miejsca, gdzie wolontariat łączony jest z animacją kultury. Wolontariusze mają inicjatywę.

Co raz częściej w ośrodkach kultury przeznacza się czas i przestrzeń dla młodych ludzi, którzy chcą tworzyć i organizować wydarzenia. Nie jest to zwykły wolontariat, w którym korzysta się z czasu, wiedzy i umiejętności osób chętnych do realizacji celów i zadań instytucji lub organizacji. Jest to specjalna grupa, której zadaniem jest nie tyle pomaganie w wydarzeniach co ich tworzenie od podstawa. Tak działają choćby „ReAnimatorzy Kultury” w Lidzbarskim Domu Kultury (opis tutaj). Grupa powstała w 2019 roku. Jej celem jest by przy okazji pomocy uczestnicy grupy poznawali pracę przy organizowaniu wydarzeń od kuchni oraz sami organizowali wydarzenia. Uczestnicy grupy biorą udział w różnych warsztatach. Z jednej strony nabywają oni wiedzę, praktyczne umiejętności, z drugiej wykorzystują je do działania tworząc nowe wydarzenia.

Organizując tego typu grupę nie tworzymy potencjalnej konkurencji dla naszych pracowników, a raczej sojuszników i partnerów.  Osoby, które w ten sposób współtworzą pracę instytucji kultury poznają na własnej skórze czym jest praca w kulturze. Tworzy się również sieć kontaktów i osób, które mogą się uzupełniać i wspierać w działaniach. Ponadto młodzi ludzie przynoszą często świeże spojrzenie i pomysły, które mogą być niezwykle inspirujące dla organizatorów oraz dla innych uczestników działań kulturalnych. Młodzi wolontariusze często przynoszą ze sobą energię i kreatywność, które mogą przyczynić się do ożywienia i przełamani rutyny w działaniach ośrodka kultury lub organizacji.

Jak przy każdej grupie, ważne jest by zadanie jej tworzenia oraz opiekę powierzyć komuś, kto będzie stale za nią odpowiedzialny. Ważne też, by ta osoba nie traktowała tego zadania jako coś koniecznego, a projekt warty zrealizowania. Młodzież szybko wyczuje osoby nieautentyczne, co finalnie zakończy się jej odejściem.

fot. Reanimatorzy kultury. FB Lidzbarski Dom Kultury
( https://www.facebook.com/lidzbarskidom.kultury )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *