Przejdź do treści
Strona główna » Wielka sztuka w małym mieście

Wielka sztuka w małym mieście

  • przez

Wielkie nazwiska malarzy nie są zarezerwowane tylko dla wielkich galerii. Można ich zobaczyć również w małych miejscowościach, co dzieje się coraz częściej. Picasso, Dali, Beksiński nie są już gośćmi w wielkich miastach. Można ich spotkań w małych gminach w całej Polsce.

Skąd prace Salvadora Dali lub Picassa w ośrodku kultury? To bardzo proste. Ci artyści tworzyli setki prac, często też grafik, które były powielane w dziesiątkach lub setkach sztuk. Ich rynkowa wartość jest stosunkowo niska do dzieł sztuki, które są powszechnie znane. Nie zmienia to faktu, że wciąż są to oryginały przygotowane przez artystę. Część prezentowanych prac wielkich artystów została wykupiona w czasach gdy jeszcze oni żyli, lub gdy nie byli mocno znani. Nawet dziś grafiki Picassa potwierdzone certyfikatem autentyczności można kupić za kilkaset złotych.

Są kolekcjonerzy, którzy właśnie tego typu prace mają w swoim posiadaniu. Udostępniają je ośrodkom kultury, które mogą w swoich wnętrzach organizować wystawy znanych artystów. Dlaczego warto to robić. Nawet, jeżeli nie są to prace powszechnie znane, to znane jest nazwisko autora. Wystawy tego typu cieszą się bardzo dużą popularnością wśród lokalnej społeczności. To też często okazja dla wielu osób, aby pierwszy raz odwiedzili ośrodek kultury. Znane nazwisko w pewien sposób też nobilituje miejscowość, w którym wystawa się dobywa.

Film z wystawy Slavadora Dali w Choroszczy (2021).

Jedną z organizacji, która udostępnia wystawy znanych artystów jest Mazurska Fundacja Sztuki Art Progress z Giżycka.

fot. Wystawa Salvador Dali – Grafiki Choroszcz 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *