’Co tak naprawdę oznacza, że instytucja kultury wchodzi w proces długofalowej zmiany? Jakie korzyści i wyzwania wiążą się z autodiagnozą, samoobserwacją i wdrażaniem rozwiązań, które angażują całą organizację? Ostatnie w tym roku webinarium, będzie okazją do postawienia takich pytań i momentem refleksji, opierającej się na doświadczeniach z projektu „Zaproś nas do siebie”.
Webinarium poprowadzimy w formie dialogu, prezentując dwie perspektywy: organizatora oraz instytucji uczestniczącej, co pozwoli na bardziej kompleksowe spojrzenie na proces rozwoju.
Spotkanie będzie też okazją do omówienia tego, jak takie długoterminowe programy mogą wpłynąć na różne aspekty działania instytucji, w tym relacje z publicznością, rozwój kompetencji zespołu oraz wzmocnienie tożsamości i misji instytucji.
Podczas webinarium opowiemy o:
- znaczeniu autodiagnozy w procesie zmiany organizacyjnej,
- przebiegu projektu „Zaproś nas do siebie” jako modelu długofalowego rozwoju,
- refleksji i dobrych praktyk z prowadzenia tego typu działań i ich wpływie na instytucje.
Prowadzący:
Lidia Miłosz – dyplomowana nauczycielka z ponad 20-letnim doświadczeniem w edukacji, polonistka; absolwentka zarządzania w oświacie oraz pierwszej edycji studiów „Przywództwa opartego na potrzebach – czyli NVC i PCM w organizacjach”, trenerka i coachka w oparciu o NVC. Od 2019 roku dyrektorka Iławskiego Centrum Kultury, gdzie rozwija zarządzanie oparte na wartościach, takich jak: szacunek, autentyczność i współpraca. Kulturę widzi jako istotny obszar wspierania dobrostanu psychicznego człowieka. W społeczności lokalnej wdraża projekty partycypacyjne, by wzmacniać ludzi poprzez kulturę.
Pod marką osobistą Sfera Dialogu prowadzi warsztaty i szkolenia w obszarze komunikacji empatycznej i kompetencji liderskich. W pracy integruje metody empatycznego dialogu inspirowane podejściem Marshalla Rosenberga i założenia psychologii humanistycznej, wspierając rozwój relacji i budując przestrzeń do wzrastania opartego na autentycznym porozumieniu.
Maja Gawryołek-Osińska – filozofka, trenerka, koordynatorka projektu „Zaproś nas do siebie” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Obecnie doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – prowadzi badania w zakresie zmian cyfrowych w instytucjach kultury. Absolwentka rocznej Akademii Rzeczników Zmian 2.0 programu dla liderów i liderek pracujących na rzecz młodzieży w Warszawie, realizowanego przez Szkołę Liderów i Centrum Komunikacji Społecznej M. St. Warszawy. Prowadzi szkolenia i badania w obszarze procesów rozwojowych instytucji, diagnoz i autodiagnoz, kompetencji cyfrowych, rozwiązań technologicznych w instytucjach, sztucznej inteligencji, komunikacji interpersonalnej i profilaktyki zdrowia psychicznego.”
źródło graf/tekst Narodowe Centrum Kultury