W sobotę 22 czerwca od godziny 18:00 Miejski Ośrodek Animacji Kultury zaprasza na cykl warsztatów związanych z obchodami tradycyjnego słowiańskiego święta ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, czyli w zależności od regionu i zwyczajów nazywanym Kupalnoczką, Nocą Kupały, czy na potrzeby zaadaptowania zwyczajów związanych z letnim przesileniem Nocą Świętojańską.
W otoczeniu przyrody przy brzegu rzeki Supraśl, przygotowaliśmy dla Was podróż do historii o kwiecie paproci, związaniu człowieka z naturą, poznaniu tradycyjnych słowiańskich zwyczajów, plecenia wianków i ich puszczania z nurtem rzeki oraz poznaniu mocy i piękna ognia w towarzystwie tradycyjnej muzyki.
Do udziału w warsztatach obowiązują zapisy online (ilość miejsc ograniczona), za pośrednictwem formularza na stronie: https://bit.ly/warsztaty_slowianskie_2024
Część powarsztatowa rozpocznie się około godziny 20:00
Ramowy harmonogram warsztatów:
Wstęp oraz wprowadzenie w tematykę warsztatów – Katarzyna Kopeć (Szwędaczki Supraskie)
Warsztat plecenia wianków – Katarzyna Kopeć
Warsztat integracji z naturą – Natasza Topor (Fundacja Sztuka Kochania)
Wejście do rzeki i puszczanie wianków
Wydarzenia towarzyszące po części warsztatowej:
Koncert zespołu STFUR
Słowiański pokaz ognia (Kolektyw Freakus)
Spektakl ,,Karczma’’ teatru Licho
Ognisko
Informacja o prowadzących warsztaty:
Katarzyna Kopeć – supraska malarka i wieloletni organizator atrakcji turystycznej ,,Szwędaczki Supraskie” prowadząca również warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych w pracowni artystycznej Kopart.
Natasza Topór – artystka romskiego pochodzenia, kompozytorka i wokalistka, terapeutka, prezeska Fundacji Sztuka Kochania.
Część artystyczna towarzysząca warsztatom (początek godz. 20:00):
Zespół STFUR – to duet stworzony przez Arunkę i Rena — znakomitych muzyków znanych już z niezwykłych zespołów — Arunka oraz Furda. Tworzą organiczną muzykę z pogranicza paganfolku, ambientu, muzyki filmowej i soundtrackowo-growej.
Kolektyw Freakus – profesjonalni artyści sztuk ogniowych i cyrku współczesnego z województwa Podlaskiego działający na terenie całego świata
Spektakl pod nazwą ,,Karczma” Grupy teatralnej Teatru Licho w reżyserii Magdaleny Kiszkiel – Dojlidko
mat. org. moakwasilkow.pl