Od czerwca do grudnia sezon artystyczny prowadzi Teatr Łątek Supraśl, w którym na widowni znajduje się tylko 10 miejsc. Teatr mieści się w Supraślu przy ul. Posterunkowej w stuletnim domu artystów Krzysztofa (reżysera, aktora animatora kultury, więcej o nim tutaj) i Ewy (malarki, scenografki) Zemłów. Od maja do grudnia będzie tam wystawianych niemal 20 spektakli przede wszystkim dla widzów dorosłych. Udział we wszystkich sztukach jest bezpłatny dzięki dotacjom Ministra Kultury oraz Województwa Podlaskiego.
Następnym, ważnym elementem działań będzie zrealizowanie nowego widowiska w Teatrze Łątek Supraśl pod roboczą nazwą „Studio miniatur teatralnych”. W spektaklu użyte zostaną techniki teatru cieni, światła, odbić i transformacji zdjęć oraz slajdów, czyli tego z czego słynie Teatr Łątek Supraśl. Premiera spektaklu już jesienią.
Stowarzyszenie Teatr Okno, które współpracuj z Łąkiem otrzymało dofinansowanie z Programu „Teatr” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pt. Teatr Łątek Supraśl – sezon artystyczny 2023 i nowa premiera w najmniejszym teatrze w Polsce! Jest to kolejna dotacja pozwalająca na kontynuację regularnej pracy Łątka, która na dobre rozpoczęła się w ubiegłym roku. Fundacja Teatr Łątek otrzymał dotacje z budżetu Województwa Podlaskiego na realizację w 2023 roku zadań publicznych należących do o Województwa Podlaskiego w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego na projekt pt. „Najmniejszy Teatr w Polsce – unikalna atrakcja artystyczna na Podlasiu”.
Najbliższe spektakle w siedzibie teatru przy ul. Posterunkowej 1 w Supraślu to:
„Matecznik”, 13 czerwca 2023, godz. 19:00
„Matecznik”, 14 czerwca 2023, godz. 19:00
„Pieśni Rzeki” 24 czerwca 2023, godz. 19:00
„Pieśni Rzeki” – 26 czerwca 2023, godz. 21:00
Udział w spektaklach jest bezpłatny. Osoby chcące wziąć w nich udział muszą dokonać rezerwacji pod numerem telefonu 503728429. Na każdy spektakl dostępnych jest tylko 10 miejsc! Wszakże to najmniejszy teatr w Polsce.
Informacje na temat spektakli znajdziecie na stronie teatrlatek.pl oraz profilach Facebook i Instagram.
Opis spektakli:
„MATECZNIK”
Główną inspiracją do powstania widowiska pt. „Matecznik” stanowi wydany w 1984 roku „album fotograficznym” Wiktora Wołkowa pt.: „Rzeka, droga, płoty, krowy, konie, stogi, wrony, bociany, drzewa, krzyże”. Wydawnictwo zrealizowało trzech wybitnych artystów: Wiktor Wołkow – autor zdjęć, Edward Redliński – autor zamieszczonych opowieści oraz Andrzej Strumiłło, który stworzył koncepcję oraz opracował ją graficznie. Zamieszczone w albumie zdjęcia inspirują do stawiania pytań: o los człowieka; o indywidualność; o przyjaźń; o istnienie smutku na świecie.
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Zemło
Scenografia: Ewa Zemło
Muzyka: Ania Kowalska (Broda)
Animacje i video: Agnieszka Waszczeniuk
Koordynacja: Przemysław Waczyński
„PIEŚŃ RZEKI”
Inspiracją do powstania widowiska były polskie ballady ludowe. Na ich bazie stworzyliśmy teatrodyski – inscenizacje pieśni realizowane w różnych technikach teatru cieni i światła. Ułożyły się one w opowieść – teatralną balladę o miłości i śmierci . Ważnym był dobór utworów. Elementem wspólnym dla wszystkich był motyw rzeki, wody, cieczy. Miłość jest bowiem nurtem, który nas porywa, czy tego chcemy czy nie, i nie wiadomo gdzie nas zaniesie.
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Zemło
Scenografia: Ewa Zemło
Kompozycje i śpiew: Anna Broda
Projekt „Teatr Łątek Supraśl – sezon artystyczny 2023 i nowa premiera w najmniejszym teatrze w Polsce” Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Wartość projektu 62 600 zł, kwota dofinansowania: 50 000 zł.
„Najmniejszy Teatr w Polsce – unikalna atrakcja artystyczna na Podlasiu” Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Podlaskiego.