Przejdź do treści
Strona główna » Ucieczka z Szuflady – galeria partycypacyjna

Ucieczka z Szuflady – galeria partycypacyjna

  • przez

“Ucieczka z szuflady” to projekt realizowany przez artystki i animatorki kultury z gminy Choroszcz oraz Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy w ramach programu “Moje miejsce na ziemi” Fundacji Orlen. Inicjatorkami i pomysłodawczyniami projektu były mieszkanki gminy Choroszcz – Ewelina Ramotowska i Emilia Kosakowska, a także ówczesne instruktorki Centrum Kultury w Choroszczy – Karolina Gołębiewska i Monika Tekielska – Chmielewska. W wyniku ich współpracy powstała partycypacyjna galeria, o której wyglądzie i programie decydowali lokalni artyści.

W ramach projektu w 2019 roku stworzono przestrzeń wystawienniczą dla lokalnych artystów, którzy nie mieli jeszcze szansy na pokazanie swoich prac szerokiemu gronu odbiorców. Dzięki niewielkiemu dofinansowaniu w wysokości 10 000 zł z Fundacji Orlen Dar Serca oraz pracy osób zaangażowanych w projekt galeria Centrum Kultury w Choroszczy przeszła metamorfozę. W ramach projektu odnowiono jej wnętrze: odmalowano ściany, zainstalowano nowe oświetlenie i wyposażenie, m.in. linki wystawiennicze, sztalugi, ramy i kubiki. Projekt składa się z dwóch filarów – odświeżenia wnętrza galerii oraz organizacji cyklu wystaw, na których zaprezentowały się pasjonaci i twórcy, którzy do tej pory “tworzyli do szuflady”. Inicjatywa ta odpowiada na potrzeby mieszkańców gminy Choroszcz i miała na celu integrować artystyczną społeczność, dając przestrzeń do wymiany doświadczeń i inspiracji oraz umożliwiając pokazanie swojej twórczości w otoczeniu. Każdy wystawiający miał możliwość wydania pocztówki upamiętniającej swoje wydarzenie, którą wklejano do kroniki projektu dostępnej w galerii. Projekt “Ucieczka z szuflady” składał się z cyklu 7 wystaw, które organizowane były od lutego do czerwca 2019 roku. Po zakończeniu projektu galeria była dostępna dla lokalnych twórców oraz z zewnątrz przez kolejne miesiące. Galeria zapoczątkowana dzięki współpracy ze społecznością lokalną gościła zimą 2021 roku prace Salvadora Dali.

Galeria dziś niestety już nie działa w takiej formie, w jakiej pierwotnie ją założono. To ludzie tworzą miejsca i wydarzenia. Losy sprawiły, że drogi inicjatorek się rozeszły. „Ucieczka z szuflady” jest dobry przykładem, że warto oddać przestrzeń lokalnym artystom.

Jak działała ucieczka z szuflady można zobaczyć na fanpage, który był prowadzony w czasie trwania galerii. https://www.facebook.com/ucieczkazszuflady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *