Przejdź do treści
Strona główna » Trzynastki dla pracowników Kultury – wpłynął projekt ustawy

Trzynastki dla pracowników Kultury – wpłynął projekt ustawy

Trwają zabiegi o przywrócenie trzynastek dla pracowników kultury. W czwartek 21 marca 2024  Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (Nowa Lewica, PPS, Razem, Unia Pracy) oraz Stowarzyszenie Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury zaprezentowali  projekt ustawy o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostki sfery budżetowej, który ma przywrócić trzynaste pensje w instytucjach kultury. W Sejmie odbyła się w tej sprawie konferencja prasowa, w której wzięli udział posłowie Lewicy: Marcelina Zawisza i Arkadiusz Sikora oraz przedstawiciele Stowarzyszenia: Paweł Kamiński, Karolina Miżyńska, Aneta majak i Łukasz Molski.

Projekt został stworzony przez Stowarzyszenie Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury.  Paweł Kamiński i Karolina Miżyńska zwracali uwagę na nierówne traktowanie przez państwo polskie pracowników instytucji kultury w stosunku do innych grup zawodowych sektora publicznego.

Przywrócenie „trzynastek” to jeden z postulatów zawartych w „Konkretach dla kultury”, które Stowarzyszenie zaprezentowało z okazji Dnia Działacza Kultury w 2023 r. W uzasadnieniu projektu ustawy znalazły się obszerne fragmenty opracowań, w tym materiały prezentowane podczas konferencji “Spotkanie przy Wiejskiej”, która odbyła się 29 stycznia 2024 r. Siedzibie fundacji Szkoła Liderów.

Rozwiązanie zaproponowane przez  stowarzyszenie zakłada nowelizację Ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej i poszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do “trzynastek” o instytucje kultury. 

fot. SDiDSIK

1 komentarz do “Trzynastki dla pracowników Kultury – wpłynął projekt ustawy”

  1. Bardzo dobre. Byłem naprawdę szczęśliwy, że wszedłem na ten wpis. Wielu osobom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na opisywany temat, ale tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Koniecznie będę rekomendował to miejsce i często wpadał, żeby poczytać nowe rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *