Przejdź do treści
Strona główna » Teatr Polska – teatralne sieci lokalne

Teatr Polska – teatralne sieci lokalne

  • przez

Co roku wiosną w Instytucie Teatralnym spotykają się przedstawiciele ośrodków kultury z teatrami,  które dostały się do aktualnej edycji programu Teatr Polska. Podczas niej nawiązywane są partnerstwa, które skutkują wizytami teatrów w miejscowościach, w których na co dzień teatru nie ma. Dostęp do teatru w Polsce jest wciąż ograniczony. Nie każdy ma możliwość lub tyle samozaparcia aby brać udział w sztukach teatralnych oddalonych od wiele kilometrów. Program Teatr Polska powstał właśnie po to, by walczyć wykluczeniem teatralnym w Polsce. Przez 14 lat w ramach akcji 245 spektakli trafiło do 1163 miejscowości, odbyło się 2163 pokazów sztuk teatralnych, w których na publiczności zasiadło 335239 osób.

Teatr Polska – jedziemy z teatrem!

Celem TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych. To dzięki temu programowi mieszkańcy mogą oglądać u siebie spektakle w wykonaniu profesjonalnych teatrów z całej Polski.

Po stronie instytucji kultury leży przygotowanie promocji i miejsca spektaklu, sprzedaż wejściówek (są obowiązkowe, ale mogą kosztować symboliczne 5 zł), pokrycie kosztów dojazdu oraz noclegu artystów. Trzeba w tym miejscu zwrócić uwagę, że spektakle które dostają się do programu nie zawsze można wystawić w każdym z ośrodków. Czasami bywa tak, że spektakl jest w stanie zagościć jedynie w wielkich ośrodkach wyposażonych w wiele sprzętu oświetleniowego i wielkie sceny. Nie zmienia to faktu że przekrój spektakli w programie jest na tyle duży, że pozwala by każdy ośrodek znalazł coś dla swoich mieszańców, nawet takie, które teoretycznie nie mają żadnych warunków do prezentacji spektakli. Po stronie teatru i Instytutu Teatralnego leży sfinansowanie spektaklu, organizacja trasy oraz współpraca przy działaniach promocyjnych.

Jak zacząć?

Ośrodki kultury, które chcą wziąć udział w programie Teatr Polska powinny się zarejestrować na stronie programu (tutaj). W pierwszej połowie roku Instytut Teatralny organizuje Targi Sztuki – spotkanie przedstawicieli domów kultury z teatrami, które zostały wybrane do aktualnej edycji programu. Podczas rozmów ustala się szczegóły wizyt i tras. W tym roku przypadają one w dniach 23-24 maja 2023. Po tym etapie teatry składają wnioski do instytutu na organizację objazdów teatralnych. Zazwyczaj jeden teatr odwiedza około 10 miejscowości. Pokazy odbywają się od 1 września do 30 listopada.

Teatralne sieci lokalne

W celu minimalizacji kosztów organizacji pokazów w ramach programu powszechną praktyką jest budowanie lokalnych sieci, które mają na celu organizację trasy teatru na jednym z kierunków. Wówczas koszt dojazdu dzielony jest na wszystkie ośrodki. Nocleg, o ile teatrowi odpowiada w jednym miejscu też może być dzielony oraz mieć atrakcyjniejsze ceny w związku z większą liczbą zakupionych nocy. Sieć jest też dobrą okazją do wspólnego wsparcia podczas działań promocyjnych przez wszystkie instytucje. W województwie podlaskim takie sieci są tworzone co najmniej od 2015 roku. Zazwyczaj tworzyły je ośrodki kultury z Gródka, Sejn, Nowinki, Narewki, Suwałk i Choroszczy. W ubiegłym roku (2023) w skład kierunku podlaskiego weszły Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie, Centrum Kultury w Gródku,  Gminny Ośrodek Kultury w Orli oraz Gminny Ośrodek Kultury w Narewce. Do tej grupy dołączyło również Ełckie Centrum Kultury. Poza samą organizacją objazdu lokalne sieci są dobrą okazją do integracji podlaskich kadr kultury.

Program Teatr Polska to niesamowita okazja do prezentacji sztuk teatralnych profesjonalnych teatrów w małych miejscowości, być może dla mieszkańców jedyna okazja by zobaczyć teatr dobrej jakości. Warto z niej korzystać.

Więcej o Programie Teatr Polska na stronie teatrpolska.pl.

Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spot promujący program w 2022 roku

graf. Teatr Polska, teatrpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *