Przejdź do treści
Strona główna » Sprzętodzielnia, czyli jak odciążyć ośrodek  kultury

Sprzętodzielnia, czyli jak odciążyć ośrodek  kultury

  • przez

Wiele instytucji kultury angażowanych jest do organizacji różnych wydarzeń, pikników i festynów, obsługi uroczystości, procesji, spotkań sołeckich czy sąsiedzkich. Niejednokrotnie pomoc ta polega jedynie na przywiezieniu małego sprzętu nagłaśniającego i pilnowanie go by działał. Tego typu działania angażują pracowników, co w miejscach gdzie jest ich niewielu jest naprawdę uciążliwe.

Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest możliwość udostępniania sprzętu przez ośrodki kultury. W małych miejscowościach społeczni organizatorzy lokalnych imprez najczęściej pożyczają stoły, krzesła, namioty oraz sprzęt do odtwarzania muzyki. Powyższe przedmioty nie wymagają dużych umiejętności by móc je obsłużyć. Czasami lepiej zainwestować w sprzęt, który będzie służył wyłącznie do udostępniania i zaufać ludziom. Z jednej strony budujemy więź z naszymi partnerami, z drugiej odciążani są pracownicy instytucji kultury.

Jak zacząć?

  1. Rozpoznać potrzeby, czyli określić co najczęściej jest potrzebne organizacjom i animatorom, którzy współpracują z instytucją.
  2. Skompletować sprzęt. Nie musi się to wiązać z kupnem nowych rzeczy. Czasami może coś zalega w magazynach, co możemy wykorzystać.
  3. Ustalić zasady udostępniania (regulamin, wzór porozumień).
  4. Zorganizować spotkanie, na którym przekaże się warunki wspierania oraz udzieli przeszkolenia jak korzystać ze sprzętu.
  5. Rozpocząć udostępnianie.

Wielu dyrektorów instytucji kultury boi się w ten sposób działać. Ale inwestycja kilku tysięcy złotych ze świadomością, że sprzęty się będą zużywały nie jest dużą ceną w zamian za dobre relacje z partnerami, których otoczyło się zaufaniem oraz odciążenie kadry, która w tym czasie może zająć się innymi zadaniami. Takie praktyki stosuje np. Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie, co sprawia że przy nie dużej liczbie zatrudnionych w ośrodku osób na terenie gminy odbywają się dziesiątki wydarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *