Wiele instytucji kultury angażowanych jest do organizacji różnych wydarzeń, pikników i festynów, obsługi uroczystości, procesji, spotkań sołeckich czy sąsiedzkich. Niejednokrotnie pomoc ta polega jedynie na przywiezieniu małego sprzętu nagłaśniającego i pilnowanie go by działał. Tego typu działania angażują pracowników, co w miejscach gdzie jest ich niewielu jest naprawdę uciążliwe.
Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest możliwość udostępniania sprzętu przez ośrodki kultury. W małych miejscowościach społeczni organizatorzy lokalnych imprez najczęściej pożyczają stoły, krzesła, namioty oraz sprzęt do odtwarzania muzyki. Powyższe przedmioty nie wymagają dużych umiejętności by móc je obsłużyć. Czasami lepiej zainwestować w sprzęt, który będzie służył wyłącznie do udostępniania i zaufać ludziom. Z jednej strony budujemy więź z naszymi partnerami, z drugiej odciążani są pracownicy instytucji kultury.
Jak zacząć?
- Rozpoznać potrzeby, czyli określić co najczęściej jest potrzebne organizacjom i animatorom, którzy współpracują z instytucją.
- Skompletować sprzęt. Nie musi się to wiązać z kupnem nowych rzeczy. Czasami może coś zalega w magazynach, co możemy wykorzystać.
- Ustalić zasady udostępniania (regulamin, wzór porozumień).
- Zorganizować spotkanie, na którym przekaże się warunki wspierania oraz udzieli przeszkolenia jak korzystać ze sprzętu.
- Rozpocząć udostępnianie.
Wielu dyrektorów instytucji kultury boi się w ten sposób działać. Ale inwestycja kilku tysięcy złotych ze świadomością, że sprzęty się będą zużywały nie jest dużą ceną w zamian za dobre relacje z partnerami, których otoczyło się zaufaniem oraz odciążenie kadry, która w tym czasie może zająć się innymi zadaniami. Takie praktyki stosuje np. Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie, co sprawia że przy nie dużej liczbie zatrudnionych w ośrodku osób na terenie gminy odbywają się dziesiątki wydarzeń.