Przejdź do treści
Strona główna » Podlaska Sieć Kultury – ruszam z projektem stypendialnym

Podlaska Sieć Kultury – ruszam z projektem stypendialnym

  • przez

Z końcem roku dotarła do mnie wiadomość o tym, że znalazłem się wśród 300. osób, które mają otrzymać Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to dla mnie bardzo duże wyróżnienie. Cieszę się, że moja wizja i chęć działania na rzecz podlaskich kadr kultury została doceniona i będzie mogła się urzeczywistnić.

Biorę udział w wielu szkoleniach, warsztatach i spotkaniach dla ludzi kultury. Odwiedzam też różne ośrodki kultury w całej Polsce, z których staram się wynieść jak najwięcej dobrych rozwiązań i inspiracji do działań. Jestem już na tym etapie drogi zawodowej, że sam mogę dzielić się wiedzą z innym. Ważnym elementem tych wszystkich podróży, chyba nawet najważniejszym jest spotykanie ludzi kultury. Tych wszystkich wspaniałych osób, które dzień po dniu poświęcają swoją energię i czas na działania kulturalne w małych i wielkich ośrodkach. To z rozmów z nimi czerpię wiedzę, doświadczenie i energię do działań.

Razem możemy więcej

Podczas tych spotkań dowiedziałem się, że w niektórych wielkich miastach i województwach działają sieci pracowników instytucji kultury. Są one miejscami wymiany myśli, doświadczeń, wsparcia, nawiązywania współpracy oraz porostu bycia razem. Mimo, iż mieszkam na Podlasiu zaproszono mnie do dołączenia do kilku takich grup sieciujących animatorów, animatorki, pracowniczki i pracowników instytucji kultury. W niektórych miejscach te sieci mają struktury formalne i są prowadzone przez instytucje np. wojewódzkie. Brakowało mi czegoś takiego na Podlasiu. Dość sporą pracę w kierunku sieciowania wykonuje Podlaski Instytut Kultury, który organizuje wiele spotkań, szkoleń czy działań. W moim odczuciu jednak osoby z podlaskich instytucji kultury wciąż miały mało przestrzeni do wymiany się informacjami. Co prawda dyrektorzy w większości znali się dobrze i często się spotykali, to już pracownicy nie. By poprawić ten stan założyłem grupę na Facebooku „Pracownice i Pracownicy Podlaskich Instytucji Kultury” na wzór grup z innych województw, która ma skupiać pracowników Podlaskich Instytucji Kultury. Co prawda wciąż jest tam mało aktywności, ale grupa rośnie i jest tam coraz więcej tematów.

Podlaska Sieć Kultury

Podczas spotkania Liderów i Liderek Kultury w Zgierzu pod koniec 2022 roku, w którym miałem przyjemność brać udział Paweł Kamiński (założyciel menadzerkultury.pl) powiedział, że jeżeli ludzie kultury bardzo chcą zrealizować jakiś projekt, to wcześniej czy później znajdą na niego pieniądze. Tak było w moim przypadku. Stypendium otrzymałem na budowanie Podlaskiej Sieci Kultury, w której mają znaleźć się osoby z podlaskich ośrodków kultury oraz niezelżeni animatorzy. Sieć ma pomóc im nawiązywać kontakt, podejmować współpracę oraz dzielić się swoimi sukcesami. Ponadto w ramach stypendium mają odbyć się warsztaty w różnych częściach województwa podlaskiego podczas których przyjrzymy się idei partycypacyjnej instytucji kultury oraz pracy zespołowej. Od dawna czułem potrzebę realizacji takiego przedsięwzięcia. Prace już ruszyły. Ich efekty mam nadzieję, że będą pomocne dla wszystkich osób działających w obszarze kultury w województwie podlaskim. Mam nadzieję że dołączycie do tego przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *