Teatr Łątek Supraśl realizuje projekt „Pieśni rzeki-rzeka tradycji” w ramach programu Etno Polska 2024 roku. W ramach działania w czterech miejscowościach położonych nad rzeką Supraśl odbędą się warsztaty śpiewu prowadzone przez Anię Brodę oraz Julitę Charytoniuk, warsztaty wyplatania Wianków prowadzone przez Emilię Szatyłowicz (Ruda na Podlasiu) oraz spektakl Pieśni Rzeki Teatru Łątek z muzyką i śpiewem na żywo Ani Brody.
Pieśni Rzeki to działanie artystyczne skierowane do mieszkańców i gości miejscowości położonych wzdłuż podlaskiej rzeki Supraśl z Gmin: Michałowo, Supraśl, Gródek, Wasilków. Punktem wyjścia do działań jest spektakl Teatru Łątek Supraśl pn. „Pieśń rzeki”. Powstał on na bazie zebranych polskich ballad ludowych, w których głównym wątkiem jest woda, ciecz, rzeka. W każdej z czterech miejscowości odbędą się warsztaty etnograficzne poświęcone tradycji, obrzędom i zwyczajom związanymi z wodą oraz warsztaty śpiewu tradycyjnego. Zwieńczeniem tych działań będzie plenerowy spektakl „Pieśni rzeki” wraz z muzyką na żywo, którą współtworzyć będą uczestnicy warsztatów śpiewaczych. Chcemy przypomnieć jak ważną rolę w lokalnej kulturze, tradycji i życiu małych społeczeństw pełniła niegdyś rzeka. Udział w każdym z wydarzeń jest bezpłatny.
Czekają na Was:
Warsztaty śpiewu tradycyjnego prowadzone przez Anię Brodę oraz Julitę Charytoniuk
Warsztaty wyplatania wianków połączone z gawędą etnograficzną prowadzone przez Emilię Szatyłowicz (Ruda na Podlasiu)
Pieśni Rzeki – spektakl plenerowy z muzyką i śpiewem na żywo Teatru Łątek (Ewa i Krzysztof Zemło)
Warsztaty śpiewu tradycyjnego
26 lipca 2024. godz. 16:00
Supraśl, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Cieliczańska 1 – prowadzenie Anna Broda Zapisy tutaj
27 lipca 2024 godz. 16:00
Wasilków – Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie, Żurawia 13 – prowadzenie Anna Broda Zapisy tutaj
16 sierpnia 2024, godz. 16:00
Michałowo, Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie, Białostocka 19 – prowadzenie Julita Charytoniuk Zapisy wkrótce
17 sierpnia 2024, godz. 16:00
Gródek, Gminne Centrum Kultury w Gródku, Chodkiewiczów 4 – prowadzenie Julita Charytoniuk Zapisy wkrótce
Pieśni Rzeki – spektakl z muzyką na żywo i warsztaty etnograficzne
27 lipca 2024, Supraśl (zakręt rzeki przy klasztorze)
18:30 Warsztaty wyplatania wianków – prowadzenie Emilia Szatyłowicz
21:00 Pieśni Rzeki – spektakl plenerowy z muzyką i śpiewem na żywo (Krzysztof Zemło, Ewa Zemło, Ania Broda i uczestnicy warsztatów)
28 lipca 2024, Wasilków (Cypel nad rzeką Supraśl)
18:30 Warsztaty wyplatania wianków – prowadzenie Emilia Szatyłowicz
21:00 Pieśni Rzeki – spektakl plenerowy z muzyką i śpiewem na żywo (Krzysztof Zemło, Ewa Zemło, Ania Broda i uczestnicy warsztatów)
17 sierpnia 2024, Michałowo (Zejście do rzeki przy amfiteatrze)
18:00 Warsztaty wyplatania wianków – prowadzenie Emilia Szatyłowicz
20:30 Pieśni Rzeki – spektakl plenerowy z muzyką i śpiewem na żywo (Krzysztof Zemło, Ewa Zemło, Ania Broda i uczestnicy warsztatów)
18 sierpnia 2024, Gródek (nad Rzeką za Centrum Kultury)
18:00 Warsztaty wyplatania wianków – prowadzenie Emilia Szatyłowicz
20:30 Pieśni Rzeki – spektakl plenerowy z muzyką i śpiewem na żywo ( (Krzysztof Zemło, Ewa Zemło, Ania Broda i uczestnicy warsztatów)
Warsztaty śpiewu tradycyjnego
Zapraszamy osoby śpiewające, ale też te które nie mają doświadczenia. Podczas zajęć uczestnicy i uczestniczki poznają swój głos i jego możliwości. W trakcie warsztatów pojawią się ćwiczenia ruchowe, oddechowe, rozluźniające struny głosowe, dykcyjne. Punktem wyjścia będą pieśni tradycyjne wykorzystane sztuce „Pieśni rzeki”. Osoby chętne będą mogły wziąć udział jako wykonawcy partii śpiewanych podczas spektaklu „Pieśni Rzeki”. Prowadzenie Ania Broda/Julita Charytoniuk.
Warsztaty wyplatania wianków i pogadanką etnograficzną.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w warsztatach tworzenia wianków, które odbędą się przed wieczornym spektaklem. Podczas warsztatów poza wyplataniem wianków uczestnicy posłuchają opowieści o roli ziół i roślin w kulturze i tradycji, o zwyczajach i tradycjach związanych z wodą. Prowadzenie Emilia Szatyłowicz
Pieśni Rzeki – spektakl plenerowy z muzyką na żywo Anny Brody
„Pieśni rzeki” to spektakl, do którego inspiracją były polskie ballady ludowe. Na ich bazie stworzono teatrodyski – inscenizacje pieśni realizowane w różnych technikach teatru cieni i światła. Układają się one w opowieść – teatralną balladę o miłości i śmierci . Ważnym był dobór utworów. Elementem wspólnym dla wszystkich był motyw rzeki, wody, cieczy. Miłość jest bowiem nurtem, który nas porywa, czy tego chcemy czy nie, i nie wiadomo gdzie nas zaniesie. Podczas spektaklu aktorzy-animatorzy nie wypowiadają ani jednego słowa. Przemawiają obrazy, muzyka i śpiew, które stanowią warstwę dźwiękową całego spektaklu. W trakcie spektaklu muzyka będzie grana na żywo (cymbały Ania Broda i śpiew Ania Broda/Julita Charytoniuk i uczestnicy warsztatów śpiewu).
Partnerami działania są lokalne instytucje kultury:
Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu
Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie
Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie
Gminne Centrum Kultury w Gródku
Pieśni rzeki – rzeka tradycji (zespół realizacyjny)
Krzysztof Zemło – reżyseria, aktor-animator
Ewa Zemło – scenografia, grafika, aktorka-animatorka
Ania Broda – muzyka, śpiew, warsztaty pieśni tradycyjnych
Julita Charytoniuk – śpiew, warsztaty pieśni tradycyjnych
Emilia Szatyłowicz – warsztaty wyplatania/etnograficzne
Przemysław Waczyński – koordynacja
Krzysztof Zemło
Aktor, animator, menadżer kultury, absolwent reżyserii na Akademii Teatralnej Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, założyciel i prezes Stowarzyszenia Teatr Okno. Pracował jako aktor w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży oraz współpracował z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku. Obecnie kieruje Teatrem Łątek Supraśl oraz Miejskim Domem Kultury – Domem Środowisk Twórczych w Łomży. Reżyserował sztuki w teatrach instytucjonalnych i offowych. Organizował i prowadził liczne warsztaty teatralne adresowane do dzieci, młodzieży, dorosłych oraz osób ze środowisk zagrożonych wykluczeniem. Dwukrotny Stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego, Stypendysta Ministra Kultury odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Polskiej. Założyciel i współwłaściciel Teatru Łątek Supraśl – najmniejszego teatru w Polsce.
Ewa Zemło
Absolwentka Liceum Plastycznego w Supraślu i Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Autorka scenografii realizowanych w teatrach w Polsce i za granicą, m.in. Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, Teatr Pleciuga w Szczecinie, Divadlo Loutek w Ostravie i Francji. Od lat współtworzy Teatr Łątek Supraśl oraz Teatr Okno kreując warstwę plastyczną spektakli i działań teatralnych. Realizator wielu warsztatów artystycznych i scenograficznych. Uprawia głównie olejne malarstwo sztalugowe. Swoje obrazy i instalacje prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego. Założycielka i współwłaścicielka Teatru Łątek Supraśl – najmniejszego teatru w Polsce.
Ania Broda
Anna Kowalska – pseudonim artystyczny Ania Broda to jeden z najoryginalniejszych głosów na polskiej scenie muzycznej. Piosenkarka, cymbalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Posługuje się techniką śpiewu „białego”. Tworzy bardzo różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę marzeń i wrażeń. Bardzo dobrze bawi się głębokim brzmieniem swojego głosu, siłą słowa, magią nieoczywistej melodii. Jest sama w sobie osobnym gatunkiem muzycznym. Przekracza granice wyznaczone przez kierunki w muzyce takie jak etno, jazz, folk, pop, muzyka dla dzieci. Łączy style poszukując własnego wyrazu w sztuce. Kształtuje duchową stronę tradycyjnej muzyki polskiej. Mistrzyni gry na cymbałach wileńskich, uderzanym instrumencie strunowym, który przywędrował do nas z Azji. Bierze udział w projektach związanych z muzyką, dawną, współczesną, eksperymentalną. Jako lokalna patriotka promuje tradycyjną muzykę z Warmii i Mazur.
Julita Charytoniuk
Animatorka kultury, śpiewaczka, rękodzielniczka. Uwielbia śpiewać, a jej ścieżki są ściśle związane są z muzyką tradycyjną Podlasia. Popularyzuje ją od niemal 20 lat – prowadzi badania terenowe, dokumentuje, uczy śpiewu, koncertuję oraz prowadzę działalność wydawniczą i animacyjną. Uczy się od wiejskich śpiewaczek i śpiewaków z Podlasia, Suwalszczyzny i Polesia Zachodniego (Ukraina, Białoruś). Łączy teorię z praktyką jako etnomuzykolożka i kulturoznawczyni. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas warsztatów śpiewu tradycyjnego, na które często zaprasza do współpracy wiejskie mistrzynie. Śpiewa w zespołach Z Lasu, Południce, Pieśni Piękne, Biele, Polesie_PL. W białostockiej Kapeli Batareja odpowiadam za sekcję rytmiczną i śpiew. Koordynatorka wielu projektów kulturalnych związanych z muzyką, rękodziełem i językiem regionalnym. Realizuje swoje pomysły również w ramach stypendiów edukacyjnych i artystycznych. Jest również wiceprezeską Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia oraz redaktorką portalu muzykatradycyjna.pl.
Emilia Szatyłowicz
Miłośniczka podlaskiego folkloru pochodząca z Czeremchy, przez niektórych kojarzona jako Ruda Na Podlasiu. Na swoim profilu pokazuje wielokulturowość regionu, podlaskie tradycje i zwyczaje, kuchnie, język, muzykę oraz ciekawe miejsca warte zobaczenia. Dużo miejsca w Jej działalności zajmuje różnego rodzaju rękodzieło, które sama tworzy jak i podziwia u innych lokalnych artystów. Inspiracje czerpie z rzeczy znalezionych w babcinych kufrach, wzorów zachowanych w podlaskich muzeach oraz naturalnego otoczenia.
Przemek Waczyński
Animator i menadżer kultury, bloger, trener. Swoją wiedzę i doświadczenie zdobywał uczestnicząc w dziesiątkach szkoleń, spotkań i wizyt studyjnych w najlepszych ośrodkach kultury w Polsce. Często się nią dzieli z innymi animatorami oraz menadżerami kultury. Stypendysta Ministra Kultury, w ramach którego realizował projekt „Podlaska Sieć Kultury”, trwający do dziś. Animator Programu Dom Kultury Plus Narodowego Centrum Kultury oraz propagator idei partycypacyjnego modelu instytucji kultury oraz sieciowania kadr kultury. Koordynator wielu projektów kulturalnych. Aktualnie pracuje w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie, stale współpracuje z Teatrami Łątek Supraśl oraz Latarnia. Prowadzi blog pwkulturalnie.pl, na którym dzieli się swoimi refleksjami na temat kadr oraz instytucji kultury.
——
Zadanie „Pieśni rzeki – rzeka tradycji” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Etno Polska 2024.