Wiele ważnych wydarzeń kulturalnych i artystycznych opiera się na kooperacji różnych podmiotów, które wspólnie działają organizując przedsięwzięcie. Zazwyczaj są to festiwale, które angażują do współpracy kilka instytucji kultury lub organizacji. Festiwale, czy wydarzenia mające zbudowaną markę i widownie często poszukują nowych form działań i uczestników. Idealnym sposobem na to jest rozszerzenie wydarzenia na okoliczne miejscowości i ośrodki w nich działające. Tak robi np. Białostocki Ośrodek Kultury podczas organizacji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żubroffka. Poza sercem festiwalu, które mieściło się w Kinie Ton w Białymstoku do współpracy zaproszono instytucje kultury z Augustowa, Bielska Podlaskiego, Łomży, Sokółki i Wasilkowa. Przy niewielkiej partycypacji w kosztach i pomocy organizacyjnej mieszkańcy tych miejscowości mogli wziąć udział w pokazach filmowych i spotkaniach z artystami.
Organizator tego festiwalu skorzystał rozszerzając zasięg festiwalu na region. Zyskał nowych widzów oraz partnerów, którzy przy okazji promocji pokazów u siebie promowali cały festiwal. Niewątpliwie zwiększyło to zasięgi i możliwości docierania do większej liczby potencjalnych odbiorców. Partnerzy zaś zyskują poza wzmocnieniem wizerunku, które daje im udział w takim przedsięwzięciu możliwość organizacji dokowych wydarzeń oraz udział artystów, na które nie mogli by sobie pozwolić samodzielnie. Dodatkowo wzmacniana jest promocja, która z pomocą partnera dociera do nowych odbiorców. Często jest tak, że dzięki temu na współorganizowanym wydarzeniu pojawiają osoby, które nigdy wcześniej nie były zainteresowane danym miejscem. Będąc już na miejscu poznają jego ofertę i wracają potem na inne wydarzenia.
Poza Żubroffką dobrym przykładem takiej kooperacji jest Nadrzeczny Salon Ambientu, który odbywa się w Wasilkowie. Jest on tworzony przez lokalny ośrodek kultury oraz organizatorów Up To Date Festiwalu. Po czterech edycjach wydarzenia biorą w nim udział nie tylko miłośnicy festiwalu Up To Date, ale również mieszkańcy Wasilkowa, którzy się przekonali do takiego rodzaju wydarzenia i licznie przybywają na tę imprezę by miło spędzić tam czas.
Jak zacząć współpracę lub dołączyć do dużego festiwalu?
Na samym początku trzeba mieć przekonanie, że taka forma działań jest dobra i zasadna dla lokalnej instytucji kultury. Zdarzają się ośrodki, które celowo nie robią tego typu działań. Kierują nimi różne motywacje. Następnie warto wyszukać festiwale, które działania prowadzą w wielu miejscach. Na Podlasiu są to między innymi: Żubroffka Festiwal, Wertep, Podlaska Oktawa Kultur, czy Europejskie Dni Dziedzictwa. Następnie z bardzo dużym wyprzedzeniem nawiązać kontakt z organizatorami w celu zadeklarowania współpracy. Jeżeli są chętni (zazwyczaj są) to już krótka droga do nawiązania współpracy. Ważne jest to, żeby liczyć się z koniecznością partycypowania w kosztach organizacji. Miło jest, gdy duży festiwal bezpłatnie zapewni nam wydarzenie kulturalne, ale warto też wesprzeć takiego organizatora choćby symbolicznie.
Kooperacja przy organizacji wydarzeń, które odbywają się pod rozpoznawalną marką kulturalną są dobrym rozwiązaniem, z którego warto korzystać.
fot. Muzyczny Salon Ambientu M. Właszek (MOAK w Wasilkowie, https://www.facebook.com/MOAKwWasilkowie)