Na festiwalach fantastyki, ale też muzycznych i filmowych pojawiają się przestrzenie specjalnie przygotowane do robienia zdjęć przez uczestników wydarzeń. Najczęstszą i najprostszą metodą jest ustawienie ścianki z logotypami lub dedykowanymi grafikami wydarzenia. Z tych rozwiązań często korzystają instytucje artystyczne jak teatry czy opery. Popularne też są foto budki ze specjalnie przygotowanym tłem, rekwizytami, oraz dedykowaną grafiką na wydruku zdjęć.
Niektórzy organizatorzy budują specjalną scenografię spójną z całą identyfikacją graficzną wydarzenia. Popularne są też ramki, często nieszablonowe i zapadające w pamięci. Jedną z tańszych metod, ale jakże dobrą jest zwykła tabliczka z nazwą imprezy i hasztagiem.
Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie w oparciu o te doświadczenia i własne pomysły przeprowadził cykl akcji fotograficznych, do których zaprosił odbiorców kultury. Akcje „Foto z mamą”, „Foto z Tatą” oraz „Akcja fotograficzna z okazji Dnia Babci i Dziadka” cieszyły się bardzo dobrym zainteresowaniem. W ciągu pierwszej akcji wykonano prawie 100 zdjęć, co przy wielkości miasteczka Wasilków jest dobrym wynikiem. Wszyscy, którzy tego dnia przyszli do ośroka kultury poza zrobieniem zdjęcia mogli napić się herbaty i kawy, poczęstować się ciastkiem, a dzieciakom przygotowano warsztaty twórcze. Zdjęcia po zrobieniu i wykonaniu obróbek wysłano do osób na nich się znajdujących.
Akcje „Foto z mamą” z okazji dnia matki, „Foto z tatą” z okazji dnia ojca oraz „Foto akcja z okazji Dnia Babci i Dziadka” były wydarzeniami, które wymagały od pracowników trochę wysiłku i kreatywności, ale za to były bardzo mało kosztowne. Z ekonomicznego punktu widzenia przy tak małym nakładzie finansów jaki poniosła instytucja (kilkaset złotych na trzy akcje) zysk w budowaniu relacji oraz wizerunku instytucji był bardzo wielki. Niektóre osoby pierwszy raz przyszły do ośrodka kultury tylko po to, by zrobić zdjęcie. Podczas przygotowania do sesji oraz czekania na nią pracownicy i pracownice ośrodka kultury rozmawiali z przybyłymi osobami pytając o ich potrzeby kulturalne oraz przedstawiając ofertę ośrodka.
Jak to zrobiono w Wasilkowie? Do tła wykorzystano stary ekran, wzięto literę M z posiadanego napisu MOAK, ustawiono fotel będący w posiadaniu ośrodka kultury. W zaprzyjaźnionej kwiaciarni zamówiono wianek. Wykorzystano będący na stanie instytucji aparat fotograficzny i statyw. Zaprzyjaźniony operator filmowy udostępnił światła do robienia zdjęć, których w ośrodku nie było. Kupiono kawę, herbatę, wodę i ciastka. Zaprzyjaźnione stowarzyszenie przeprowadziło warsztaty kreatywne. W przypadku akcji dla ojców wykorzystano rekwizyty udostępnione przez zaprzyjaźniony sklep budowlany. Do przeprowadzenia akcji fotograficznej z okazji Dnia Babci i Dziadka użyto instrumentów i sprzętu muzycznego, który był na wyposażeniu ośrodka. Kostiumy składały się z rzeczy przyniesionych przez pracowników. To właśnie pracownicy ośrodka zajęli się robieniem zdjęć, obróbką oraz przesłaniem ich na maile wskazane w formularzach wypełnianych przez uczestników (w nich również znajdowały się zgody na przetwarzanie danych i publikacje wizerunków).
Akcje fotograficzne nawet przy małych środkach mogą cieszyć się dużym zainteresowaniem uczestników i uczestniczek kultury. Przy odrobinie kreatywności może wyjść z nich wydarzenie, które będzie wspominane przez jego odbiorców na długo, zaś zdjęcia w rodzinnych albumach będą znajdowały się przez dziesięciolecia.
Więcej o akacjach z Wasilkowa: Foto z Mamą, Foto z Tatą.