Przejdź do treści
Strona główna » O sieciach i animacji w sytuacjach granicznych w Białymstoku

O sieciach i animacji w sytuacjach granicznych w Białymstoku

  • przez

W dniach 4-5 marca  w Białymstoku odbyło się spotkanie Forum Kraków pod nazwą „Animacja kulturowa w poszukiwaniach tożsamości i w tworzeniu wspólnot”. W spotkaniu udział wzięli animatorzy i animatorki z różnych stron Polski. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Wicemarszałka Senatu Macieja Żywno. Forum Kraków to ogólnopolska sieć animatorów i animatorek kultury.

Pierwszego dnia było można wysłuchać czterech opowieści, które dotyczyły tworzenia wspólnot. Pierwszą historię opowiedziała Anna Michalak Pawłowska z warszawskiej Dorożkarni. Przedstawiła działania w podwarszawskiej wsi Siekierki, które zebrano pod nazwą „Sztuka jako narzędzie dialogu”. Druga opowieść to historia ludności białoruskiej na Podlasiu i tworzeniu Centrum Kultury Białoruskiej, którą przedstawili Ilona Karpiuk i Anatol Wap. Trzecia historia to opowieść Magdaleny Łotysz z Centrum Kultury w Gródku, która opowiadała o działaniach, jakie ona i  animatorzy z Gródka musieli podejmować w związku kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Serię spotkań zamknęła Daria Sienkiewicz z Hładyszki w Kleszczelach. Jej opowieść skupiła się na wykorzystywaniu lokalnych tradycji, dziedzictwa i zwyczajów w pracy ośrodka kultury. Każde wystąpienie odbywało się według schematu opowieść – pytania i odpowiedzi.

Dzień zakończył się dyskusją moderowaną przez Jacka Gralczyka z Forum Kraków oraz Mariusza Sokołowskiego – animatora, nauczyciela, laureata nagrody Polin działającego w Wasilkowie i Białymstoku. Wyjątkowość tej dyskusji polegała na tym, że nie było panelistów. Głos mógł zabrać każdy i wiele osób z tego skorzystało.

Drugi dzień to spontanie wydobywcze i dyskusja nad sieciami kultury. Na miejscu znaleźli się przedstawiciele i przedstawicielki z różnych sieci np. Forum Animatorów Mazowsza, Sieć z woj. Kujawsko-Pomorskiego, Śląskiego, Sieć Dyrektorów i Dyrektorek czy Unia Miast. Uczestnicy i uczestnicy wypracowali pomysły na działania związane sieciami kultury oraz ich wspieraniem. Następnie uczestnicy udali się na zwiedzanie supraskiego monastyru, który jest unikalną świątynią w skali Europejskiej. Dzień zakończył się spektaklem Matecznik w Teatrze Łątek Supraśl.

Spotkanie było pierwszym z cyklu spotkań poświęconych pracy nad ustawą dot. Animatorów Kultury. Kolejne spotkania odbędą się winnych częściach Polski. Równolegle odbywają się badania i konsultacje prowadzone przez Forum Kraków i Małopolski Instytut Kultury. Partnerem spotkania była Podlaska Sieć Kultury oraz Uniwersytet w Białymstoku. Wydarzenie odbywa się pod patronatem wice marszałka Senatu Macieja Żywno, który osobiście wziął udział w 1. dniu spotkania.

fot. Artur Pawłowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *