Przejdź do treści
Strona główna » „Mimo wszystko szalom” – Festiwal Kultury Żydowskiej w Orli

„Mimo wszystko szalom” – Festiwal Kultury Żydowskiej w Orli

  • przez

Festiwal „Mimo wszystko szalom” odbędzie się od 11 do 13 sierpnia w pobliżu zamkniętej synagogi w Orli. Pomimo decyzji administracyjnej ograniczającej organizację imprez w synagodze, grupa loklanych entuzjastów postanowiła zorganizować trzydniowe wydarzenie festiwalowe. Nawiązując do tradycji „Cafe pod Menorą” z poprzedniego roku, na festiwalu znajdą się obejmował wystawy fotograficzne, spotkania autorskie, pokazy filmowe i koncerty.

Podczas koncertów wystąpią artyści specjalnie zaproszeni na festiwal. Już pierwszego dnia, 11 sierpnia, odbędą się trzy recitale. Adam Wołosz, Witold Radomski i Ola Bilińska zaprezentują swoje utwory, prezentując różnorodne stylistyki muzyczne.

W ramach festiwalu odbędą się również wernisaże i finisaże wystaw oraz spotkania poświęcone diasporze żydowskiej w Polsce i na świecie. 11 sierpnia odbędzie się wernisaż wystawy „Przyroda Podlasia” autorstwa Lubow Szlichty, a także finisaż wystawy Elżbiety Smoleńskiej poświęconej Etiopii.

12 sierpnia odbędą się dwa koncerty. Na scenie pojawi się StreetWhisper Trio, którego muzyka łączy różne gatunki, tworząc niepowtarzalne brzmienie. W tym samym czasie Witek Broda i przyjaciele wykonają muzykę inspirowaną tradycją Podkarpacia i muzyką żydowską.

Dnia 12 sierpnia będzie można również obejrzeć kolekcję judaików stworzoną przez Zbigniewa Siwińskiego oraz wysłuchać opowieści o diasporze żydowskiej w Indiach. Gniewomir Zajączkowski poprowadzi spotkanie na temat folkloru i tradycji żydowskich.

Ostatniego dnia festiwalu, 13 sierpnia, odbędzie się spotkanie autorskie z Arturem Ziontkiem oraz prezentacja filmu o Naty Lerskiej, pionierce tańca modern. Iwona Wojnicka opowie o bohaterce dokumentu i zaprezentuje spektakl teatralno-taneczny inspirowany jej życiem i twórczością.

Festiwalowe spotkania będą prowadzone przez ciekawe osobowości, takie jak Dorota Budzińska, Dariusz Szada-Borzyszkowski i Andrzej Puchalski. Festiwal „Mimo wszystko szalom” zapewni również okazję do „Nocnego zwiedzania na ekranie” zamkniętej synagogi w Orli.

Więcej o festiwalu na stronie organizatora Synagoga w Orli – Subiektywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *