Przejdź do treści
Strona główna » Logotyp Podlaskiej Sieci Kultury

Logotyp Podlaskiej Sieci Kultury

Autorstwo

Logotyp „Podlaska Sieć Kultury” zaprojektowała Monika Tekielska-Chmielewska – podlaska projektantka graficzna, artystka plastyk, realizatorka wielu identyfikacji graficznych dla podlaskich instytucji kultury, gospodyni Pracowni Artystycznej DOBRY CZAS, gdzie edukuje w zakresie rysunku i malarstwa.

Forma

Logotyp Podlaskiej Sieci Kultury symbolizuje to co często jest obecne w pracy podlaskich twórców i animatorów kultury. Łączy w sobie elementy tradycyjne i współczesne na poziomie formy i treści. Nowoczesną, prostą formą bezpośrednio nawiązuje do popularnych, podlaskich tkanin dwuosnowowych silnie zanurzonych w tradycji regionu. Różne warianty kolorystyczne, zawsze składają się z dwóch barw, jak ma to miejsce w tkaninach dwuosnowowych. Pikselowe, proste kształty to też spuścizna dwuosnowówki, a zostały zaprojektowane tak, by stworzyć zgrabną multiplikację przy powielaniu logo w dowolnym kierunku. Znak występuje w wersji z napisem „Podlaska Sieć Kultury” oraz bez napisu.

Treść

W znaku widzimy szczyty podlaskich domów, nad którymi górują półłuki tworząc fale charakterystyczne dla symbolu wi-fi. Odnoszą się one do sieci wirtualnej jako miejsca i narzędzia do upowszechniania kultury i sztuki, spotkania poza realną przestrzenią.  Łuki i okrągły punktu pod nimi kojarzą się ze wschodem słońca, co jest nawiązaniem do geograficznego położenia województwa podlaskiego oraz nowych możliwości, które stwarza budowanie Podlaskiej Sieci Kultury. Dwuspadowe dachy to podlaska architektura, domy miejsca spotkań to też „Domy” kultury. Okno w szczycie jednego nich oznacza miejsce obserwacji, z którego można dostrzec nowe możliwości i nowe inspiracje, wpuścić świeże powietrze pomysłów.

Paski na dole znaku symbolizują podlaskie płoty, przy których w małych miejscowościach często toczyły się rozmowy sąsiadów i gości. W logotypie są inspirowane zakończeniem tkalnicy dwuosnowowej. Kwadrat w dolnym prawym rogu można interpretować jako budkę dla ptaków (związek z naturą i tradycją), tabliczkę ogłoszeń (jedno z mediów docierania do odbiorców) lub skrzynkę pocztową (wymiana wiadomości).

Logo Podlaskiej Sieci Kultury to znak, który prezentuje wartości, które powinny być bliskie każdemu animatorowi i twórcy mieszkającemu w województwie podlaskim. To nowoczesne przedstawienie odnoszące się do tradycji i natury, tak ważnej w województwie podlaskim. 

1 komentarz do “Logotyp Podlaskiej Sieci Kultury”

  1. Pingback: Podlaska Sieć Kultury – co dalej? - Podlaska Sieć Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *