Przejdź do treści
Strona główna » Letni Festiwal Teatralny BLIŻEJ

Letni Festiwal Teatralny BLIŻEJ

  • przez

6 i 7 września odbędzie się Letni Festiwal Teatralny BLIŻEJ na placu przy tymczasowej siedzibie przy ul. J.K. Branickiego 15. Teatr Dramatyczny w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniu. 

Celem festiwalu jest wyjście do widza, bycie bliżej niego, ponieważ teatr to nie tylko miejsce oglądania spektakli, lecz także przestrzeń do spotkań, rozmów i wartościowych przeżyć.

Na wydarzenie zapraszamy nie tylko dorosłych, lecz także najmłodszych widzów. To okazja do spotkania z aktorami, muzykami i twórcami w przyjaznej atmosferze. Wstęp jest wolny, więc wystarczy przyjść i skorzystać z ciekawej festiwalowej oferty – zachęca Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

W programie przewidziane są różne atrakcje: spektakle, koncerty, performance’y, czytania bajek, a nawet teatralna joga.

Festiwal BLIŻEJ rozpocznie się 6 września o godz. 18.00. Spod Kina TON wyruszy „Teatralny korowód” w kierunku tymczasowej siedziby Teatru przy ul. J.K. Branickiego 15. Następnie odbędzie się performance „Aktor w remoncie” w reżyserii Patryka Ołdziejewskiego. Wydarzenie przeniesie widzów za kulisy teatralnej rzeczywistości.

Zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu będzie recital „Byle nie o miłości” w wykonaniu Agnieszki Możejko-Szekowskiej i Piotra Szekowskiego, którzy zabiorą publiczność w sentymentalną podróż przez świat polskiej piosenki.

Drugi dzień Festiwalu rozpocznie „Bajkowy przedpołudnik”, czyli czytanie przez aktorów baśni „Królewna Śnieżka”. Przewidziane są również ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci i dorosłych. Kolejną propozycją, która może spodobać się młodszym widzom będzie panel dyskusyjny „Lektury w teatrze”. Poprowadzi go aktorka Justyna Godlewska-Kruczkowska. W czasie Letniego Festiwalu Teatralnego BLIŻEJ widzowie będą mogli zobaczyć także występy uczestników dwóch grup warsztatów teatralnych.

Organizatorzy zapraszają również na panel dyskusyjny „Teatr? Nie, dziękuję”, podczas którego aktorzy wspólnie z widzami zastanowią się, dlaczego teatr jest miejscem niedostępnym dla wielu osób.

Wraz z naszymi aktorami oraz uczestnikami festiwalu zastanowimy się nad tym, dlaczego nie wszyscy interesują się teatrem. Poszukamy odpowiedzi na pytania: jak zachęcić młodych ludzi do chodzenia do teatru, jak do nich dotrzeć? Zastanowimy się również nad tym, jakie są oczekiwania widzów odnośnie do oferty naszego teatru – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora ds. technicznych.

Festiwal zakończy się performatywnym czytaniem „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Na festiwalowej scenie słowa poety zabrzmią na nowo, a towarzyszyć im będzie nowoczesna aranżacja muzyczna w wykonaniu Marka Kubika.

Zależało nam na takim przygotowaniu programu festiwalu, który zapewni widzom wiele atrakcji i sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie – dodaje Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

PROGRAM 

 Kiedy? 6-7 września 2024 r.  Gdzie? ul. J.K. Branickiego 15, Białystok

6 WRZEŚNIA 2024 | PIĄTEK

godz. 18:00     • „Teatralny Korowód” – start: Kino TON (Rynek Kościuszki 2). Trasa: Rynek Kościuszki – Dziedziniec Wstępny Pałacu Branickich – Plac im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – plac przy tymczasowej siedzibie Teatru przy ul. J. K. Branickiego 15 w Białymstoku

godz. 19:00     • oficjalne rozpoczęcie Letniego Festiwalu Teatralnego BLIŻEJ

godz. 19:00     • „Aktor w remoncie” – performance w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki (reż. Patryk Ołdziejewski)

godz. 20:30    • „Byle nie o miłości” – recital Agnieszki Możejko-Szekowskiej i Piotra Szekowskiego przy akompaniamencie Maksyma Fedorova

godz. 21:30    • „Historia pewnego związku” – teatralne zaproszenie w głąb skomplikowanego świata uczuć Leona i Matyldy     (Uwaga! Liczba miejsc ograniczona – obowiązują bezpłatne wejściówki)

7 WRZEŚNIA 2024 | SOBOTA

godz. 10:00     • „Bajkowy przedpołudnik” – czytanie baśni „Królewna Śnieżka” przez aktorów Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki

godz. 10:30     • „Teatralna Joga” – ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci i dorosłych prowadzone przez Katarzynę Mikiewicz i Marka Tyszkiewicza

godz. 11:30     • „Lektury w teatrze” – panel dyskusyjny. Moderatorka: Justyna Godlewska-Kruczkowska

godz. 15:00     • „Scena jest Wasza” – przestrzeń dla amatorów, w tym prezentacja pokazów w wykonaniu uczestników warsztatów teatralnych

godz. 16:30     • „Teatr? Nie, dziękuję” – panel dyskusyjny. Moderatorka: dr Martyna Faustyna Zaniewska

godz. 18:00     • „Księżniczka na opak wywrócona” – pokaz spektaklu w wykonaniu Teatru The M.A.S.K. (reż. Mateusz Sacharzewski)

godz. 19:30     • „Łączy nas scena” – pokaz zdjęć ze spektakli Teatru Dramatycznego w Białymstoku, które nabiorą życia dzięki energetycznym występom bboyów pod wodzą Ziemowita Bogusławskiego

godz. 20:30     • Performatywne czytanie „Kordiana” w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki (reż. Patryk Ołdziejewski) z muzyką Marka Kubika

6 WRZEŚNIA 2024 | PIĄTEK

1) „Teatralny Korowód” – to niezwykłe wydarzenie, podczas którego aktorzy Teatru Dramatycznego w Białymstoku, w towarzystwie dźwięków orkiestry dętej, przeniosą magię teatru z teatralnej sceny prosto na ulice miasta. Barwny pochód rozpocznie się pod Kinem TON, gdzie obecnie grane są nasze spektakle, a następnie, przemierzając Ogrody Pałacu Branickiego, dotrze pod remontowaną siedzibę Teatru. Finałem tej teatralnej wędrówki będzie plac przy ulicy Branickiego 15, gdzie będą się odbywały wszystkie festiwalowe wydarzenia.

2) Performance „Aktor w remoncie” – w czasie gdy Teatr Dramatyczny w Białymstoku przechodzi gruntowną modernizację, na festiwalowej scenie pojawia się „Aktor w Remoncie” w reżyserii Patryka Ołdziejewskiego. To nie tylko performance, ale i metafora sytuacji, w której znalazła się cała instytucja. Performance, oparty na autorskim tekście Patryka Ołdziejewskiego, przeniesie widzów za kulisy naszej rzeczywistości. To opowieść o tęsknocie za sceną przy ul. Elektrycznej, o kreatywności w obliczu ograniczeń oraz o nadziei na nowy początek.

3) „Byle nie o miłości” – to niezwykły recital, podczas którego utalentowana para artystów, Agnieszka Możejko-Szekowska i Piotr Szekowski, wraz z pianistą Maksymem Fedorovem, zaprasza publiczność w sentymentalną podróż przez świat polskiej piosenki. Koncert ten to hołd dla największych polskich „poetów piosenki”, takich jak Młynarski, Osiecka, Przybora i Wasowski. Wykonawcy, obdarzeni wyjątkowymi głosami i umiejętnościami aktorskimi, z niezwykłą wrażliwością interpretują ponadczasowe przeboje, które od lat towarzyszą wielu pokoleniom.

4) „Historia pewnego związku” – to teatralne zaproszenie w głąb skomplikowanego świata uczuć znanej białostockim widzom pary – Leona i Matyldy. Ich relacja, pełna namiętności i sprzeczności, to emocjonalny rollercoaster. To nie tylko historia miłości, ale także próba odpowiedzi na pytanie: jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, aby być kochanym?

7 WRZEŚNIA 2024 | SOBOTA

1) „Bajkowy przedpołudnik. Czytanie baśni „Królewna Śnieżka” – podczas Festiwalu zapraszamy na magiczną podróż do krainy baśni. Posłuchamy magicznej historii „Królewny Śnieżki”, czytanej przez Urszulę Szmidt, Monikę Zaborską, Mateusza Stasiulewicza i Michała Przestrzelskiego. To wydarzenie pełne wrażeń dla całej rodziny.

2) „Teatralna Joga” – to połączenie przyjemnej aktywności fizycznej i twórczej zabawy. Katarzyna Mikiewicz i Marek Tyszkiewicz – aktorzy Teatru Dramatycznego w Białymstoku – poprowadzą uczestników – dorosłych i dzieci – przez różnorodne ćwiczenia relaksacyjne, gry i zabawy.

3) Panel dyskusyjny „Lektury w teatrze” – jaka jest rola teatru w edukacji szkolnej? Czy spektakle oparte na lekturach to jedynie wierny przekład książki na scenę, czy też przestrzeń dla artystycznej interpretacji i innowacyjnych rozwiązań? Podczas panelu dyskusyjnego z udziałem aktorów i nauczycieli przyjrzymy się różnym aspektom teatralnych adaptacji lektur. Zapytamy, jakie oczekiwania wobec takich spektakli mają nauczyciele, jak ważna jest wierność oryginału, a jak duże pole do popisu mają artyści. Omówimy również kwestię odbioru spektakli przez młodzież oraz możliwości nawiązania dialogu między teatrem a młodym widzem.

4) „Scena jest Wasza” – przestrzeń dla amatorów, w której każdy, kto czuje w sobie potencjał aktorski, recytatorski, wokalny będzie mógł zaprezentować się szerszej publiczności, na scenie Festiwalu. Podczas sesji zaprezentują się też dwie grupy z warsztatów teatralnych prowadzonych przez aktorów Teatru Dramatycznego w Białymstoku – grupa 19+B ze spektaklem pt. „dulszczyzna” pod kierownictwem Agnieszki Możejko Szekowskiej oraz oraz grupa 16+A pod opieką Piotra Szekowskiego z pokazem „Klasyki i Plastiki”.

5) Panel dyskusyjny „Teatr? Nie, dziękuję” – dlaczego teatr wydaje się być dla wielu młodych ludzi miejscem niedostępnym? Jakie są główne bariery, które ich odstraszają? Co możemy zrobić, aby zmienić ten obraz i przyciągnąć nową publiczność? Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas panelu dyskusyjnego z udziałem aktorów Teatru Dramatycznego w Białymstoku oraz zaproszonej młodzieży.

6) Pokaz spektaklu “Księżniczka na opak wywrócona” – wraz z Teatrem The M.A.S.K. zapraszamy na pełną humoru i zwrotów akcji komedię błędów, przenoszącą nas do XVII-wiecznej Hiszpanii. Zakochany książę, porwania, przebrania i nieoczekiwane spotkania – to wszystko czeka na widzów podczas spektaklu „Księżniczka na opak wywrócona” na podstawie komedii Pedro Calderon de la Barca w reżyserii Mateusza Sacharzewskiego.

7) “Łączy nas scena” – zanurzymy się w świecie teatru w zupełnie nowej odsłonie. Podczas pokazu zaprezentujemy kadry ze spektakli Teatru Dramatycznego w Białymstoku, które nabiorą życia dzięki energetycznym występom bboyów pod wodzą Ziemowita Bogusławskiego. To wydarzenie, które połączy sztukę wysoką z kulturą uliczną.

8) Performatywne czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego – 7 września dołączymy do ogólnopolskiej akcji czytania „Kordiana”. Na naszej festiwalowej scenie słowa Słowackiego zabrzmią na nowo, a towarzyszyć im będzie nowoczesna aranżacja muzyczna w wykonaniu Marka Kubika. Czytanie „Kordiana” w reżyserii Patryka Ołdziejewskiego, z udziałem aktorów Teatru Dramatycznego, to zaproszenie do głębokiej podróży w świat emocji i refleksji. Wspólnie odkryjemy postać Kordiana na nowo!

Mat. org. Teatr Dramatyczny w Białymstoku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *