Przejdź do treści
Strona główna » Latające dywany Eleonory Plutyńskiej wylądowały!

Latające dywany Eleonory Plutyńskiej wylądowały!

  • przez


Tu historia kolejnego projektu realizowanego przez Sokólski Ośrodek Kultury pn. „Latające dywany Eleonory Plutyńskiej (1886-1969)” się zamyka, ale nie herstoria wyjątkowej tkaczki ELEONORY PLUTYŃSKIEJ… ona trwa i za sprawą naszego projektu, mamy nadzieję, trafiła szerzej do młodszego odbiorcy.

Naszym celem było przywrócenie do zbiorowej świadomości życiorysu artystycznego Plutyńskiej i uzmysłowienie wagi jej działań dla tradycji lokalnej, ale także i globalnej.

Herstoryczną opowieść podczas trwania projektu snuła Aleksandra Pluta – etnografka, pracowniczka Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej – odpowiedzialna za część merytoryczną. Dzięki jej mini wykładom można było poznać historię unikatowych janowskich dywanów wypełnionych motywami „zwierza”, bukietów i drzew życia.

Każde spotkanie z młodzieżą, oprócz części teoretycznej, zawierało moduł praktyczny, w którym tkaczka krajek i twórczyni ludowa Edyta Wiśniewska (Muzeum Ziemi Sokólskiej) przybliżała tajniki tkania przy tradycyjnym krośnie. Chętni, których nie brakowało, mogli zmierzyć się z tą niełatwą sztuką. Po podbudowie teoretycznej uczestnicy tkali samodzielnie na przenośnych krosnach. Powstały wielobarwne dywaniki z gałganków, co ważne, z materiału z odzysku.

Projekt domknęła sympatyczna wizyta uczestników w lokalnym schronisku dla zwierząt, przekazane kolorowe szmaciaki posłużą jako podkłady czworonogom.

Nad realizacją projektu czuwała jego inicjatorka i koordynatorka – Sylwia Nowakowska (SOK). Za stroną graficzną i promocyjną stała Aneta Tumiel (SOK), zaś dokumentację foto i video stworzył Wojciech Panow (SOK).

Niech przemówią liczby: podczas 16 spotkań o Eleonorze Plutyńskiej i dywanach dwuosnowowych usłyszało łącznie 338 młodych projektowiczów ze: SP nr 1 im. A. Mickiewicza w Sokółce, SP z Oddziałem Integracyjnym nr 2 w Sokółce, SP nr 3 im. W. Wróblewskiego w Sokółce, SP w Rozedrance Starej, SP im. Bohaterów Bitwy Niemeńskiej w Starej Kamionce oraz ZSR im. mjr. H. Dobrzańskiego – Hubala w Sokółce.
Dziękujemy serdecznie uczniom oraz kadrze nauczycielskiej za włączenie się we wspólne działania, jesteśmy zbudowani Waszym zaangażowaniem – liczymy na kontynuację współpracy.


fot. Wojciech Panow oraz SOK / SP im. Boh. Bitwy Niemeńskiej w St. Kamionce


Działania w projekcie pt. „Latające dywany Eleonory Plutyńskiej (1886-1969)” realizowane były przez Sokólski Ośrodek Kultury w ramach grantu pozyskanego od Fundacji BGK w programie „Dzieci Kapitana Nemo, IV edycja 2023”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *