Przejdź do treści
Strona główna » Kurtyna podlaskich tkaczek zawisła w Krakowie

Kurtyna podlaskich tkaczek zawisła w Krakowie

  • przez

Co łączy sztukę ludową, podlaskie i Wyspiańskiego? Kurtyna w krakowskim teatrze im. Juliusza Słowackiego. W niedzielę 17 grudnia 2023 roku odbyła się tam inauguracja nowej kurtyny – kurtyny kobiet. Kurtyna przedstawia Meduzę, tutaj przedstawioną jako symbol kobiecej twórczości. Poza nią na kurtynie znalazły się nazwiska 130. najwybitniejszych kobiet zasłużonych dla Krakowa. Kurtyna została  utkana z okazji 130. rocznicy powstania Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Kurtynę tworzyły podlaskie tkaczki Lucyna Kędzierska z Wasilkowa oraz Bernarda Rość z Szaciołówce (gm. Korycin). Prace trwały niemal rok. Dotychczas w teatrze im. Słowackiego znajdowała się kurtyna zaprojektowana przez Wyspiańskiego.  Kurtyna ma być ukłonem w stronę kobiet, one ją stworzyły oraz one się na niej znajdują.

Podczas uroczystości w Krakowie podlaskie tkaczki wręczyły nietypowe podziękowania na ręce dyrektora teatru, jego zastępczyni oraz projektantki. Były to małe tkaniny dwuosnowowe do powieszenia w przestrzeniach. Podlaskie tkaczki dziękowały również rodzinie i przyjaciołom, bez wsparcia których nie dałyby rady stworzyć kurtyny w tak szybkim czasie (niecały rok).

fot. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (www.facebook.com/TeatrSlowackiego)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *