Przejdź do treści
Strona główna » Kultura i demokracja – po debacie

Kultura i demokracja – po debacie

  • przez

Dnia 26 marca 2024 roku w Białymstoku odbyła się debata „Kultura i demokracja. Współpraca, sprawczość i znaczenie kultury”. Zorganizowała ją Społeczna Inicjatywa Halo Białystok. Debata jest reakcją białostockich środowisk kulturalnych na decyzję prezydenta Białegostoku, który chce bezkonkursowo powołać dyrektorów miejskich instytucji kultury na kolejne kadencje.

W debacie wzięli udział Arkadiusz Półtorak, Aleksy Wójtowicz, Adam Sworowski, Iza Post-Tarasewicz oraz Hanna Wróblewska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród słuchaczy byli artyści, pracownicy niektórych instytucji kultury oraz kandydaci w wyborach samorządowych. Na debatę zaproszono również Prezydenta Miasta Białegostoku oraz przedstawicieli Biura Kultury Urzędu Miejskiego w Białymstoku, którzy finalnie się nie pojawili.

W dyskusji poza panelistami brali udział również słuchacze. Pojawiło się kilka pomysłów. Stwierdzono też, że konkursy są jedną z metod, jaką można wykorzystywać przy powoływaniu dyrektorów. Nacisk położono na to, że aktualnie jest takie zapotrzebowanie społeczne oraz że pomaga to w transparentności decyzji. Poświęcono też uwagę, opiniom jakie wydają stowarzyszenia branżowe, gdy organizatorzy chcą powołać dyrektorów bez konkursu.

Debata to początek działań Inicjatywy Halo Białystok. Organizatorzy zapowiadają dalsze działania. Debatę można obejrzeć w serwisie Youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=j6OWjn4O9P4

O osobach biorących udział w debacie:

„Iza Tarasewicz – rzeźbiarka, rysowniczka, performerka, urodziła się i mieszka w Białymstoku. Absolwentka Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Członkini Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej oraz Rady Programowej Galerii Arsenał w Białymstoku.

Hanna Wróblewska – Dyrektorka Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w przeszłości dyrektorka Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Arkadiusz Półtorak – Kulturoznawca, kurator i krytyk sztuki; pracuje w Katedrze Performatyki na Wydziale Polonistyki UJ. Współzałożyciel niezależnej przestrzeni dla sztuki i muzyki współczesnej „Elementarz dla mieszkańców miast” w Krakowie. Absolwent De Appel Curatorial Programme, prezes Sekcji Polskiej AICA w kadencji 2023-2026.

Adam Sworowski – współtwórca kolektywu New Hope, od 14 lat współorganizator wydarzeń muzycznych na elektronicznej i hiphopowej scenie Białegostoku.

Aleksy Wójtowicz – krytyk i historyk sztuki, redaktor „Magazynu Szum”, członek Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. Zajmuje się głównie sztuką współczesną z perspektywy socjologicznej i visual culture, historią pola sztuki po 1989 roku w Polsce, związkami polityki i sztuki oraz tzw. zwrotem konserwatywnym.”

źródło: Halo Białystok (Kanał YY)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *