Zadanie „Kręgi kultury” to projekt realizowany przez Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie od marca do połowy listopada w ramach programu DOM KULTUIRY PLUS PARTNERSTWO LOKALNE. Podczas realizacji powstało Partnerstwo Lokalne, które zrealizowało projekt „Międzypokoleniowe konfrontacje Słowo – Obraz”. Ponadto pracownicy ośrodka kultury wzięli udział w warsztatach i spotkaniach. Powstała otwarta deklaracja współpracy oraz dobre praktyku i zasady współpracy jako dokument.
Kręgi Kultury – kulturalna sieć Wasilkowa
W ramach działania powstało Partnerstwo Lokalne, które zrealizowało projekt pn. „Międzypokoleniowe Kontrreformacje Słowo -Obraz”. Za nim do tego doszło odbył się szereg warsztatów i spotkań. Powstała „Deklaracja Wasilkowska Kultura Otwarta”. W ramach działania partnerstwa odbył się szereg wydarzeń między innymi: warsztaty komiksu, podcastu, komunikacji, teatralne, literackie, które zostały zwieńczone wystawą plenerową. W wyniku działań powstał dokument, który ma ułatwić współpracę podmiotom zajmującym się animacją kultury.
Na samym początku odbyło się spotkanie zespołu projektowego, podczas którego warsztatowo rozmawialiśmy o komunikacji, potencjałach i potrzebach. W skład zespołu wchodzili lokalni działacze, realizatorzy inicjatyw lokalnych oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury. Rezultatem spotkania było określenie grup adstratów projektu oraz osób i instytucji mogących tworzyć efektowne partnerstwo. Była to też dobra okazja do lepszego poznania się i pogłębienia relacji pomiędzy osobami działającymi w obszarze kultury.
W środę 31 maja 2023 roku odbyło się spotkanie Partnerstwa. W jego trakcie partnerzy mieli okazję lepiej się poznać, wymienić się wstępnymi spostrzeżeniami i porównać swoje oczekiwania dotyczące projektu – otwierając pole do dyskusji i odnajdując wspólny grunt. Ważnym aspektem było również ustalenie wstępnego terminarza oraz charakteru następnych spotkań, Partnerstwo wciąż jest otwarte i można do niego dołączać w każdym momencie.
W dniach 5-6 lipca 2023 roku gościliśmy w naszym ośrodku Jacka Gralczyka, eksperta w zakresie zarządzania animacją kulturalną i społeczną, animatora-praktyka z wieloletnim doświadczeniem. Przeprowadził on szkolenie Partnerstwa. W dwudniowym spotkaniu edukacyjnym wzięli udział przedstawiciele miejscowych organizacji m.in. Biblioteki Publiczna w Wasilkowie, Klubu Seniora, 3. Wasilkowskiej Drużyny Harcerzy, Klubu Mam, a także Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury. Pierwszego dnia uczestnicy rozmawiali o idei partnerstwa – jego zaletach, wadach oraz zagrożeniach. Drugiego dnia powstał pomysł wspólnego zorganizowania wydarzenia, nad którym trwają prace.
Rozmowy toczyły się wokół kwestii wspólnych działań na rzecz rozwoju edukacyjno-artystycznego gminy Wasilków. Wszystkie podmioty wyraziły chęć stworzenia sieci osób zainteresowanych kulturą, mających dbać o aktywność mieszkańców. W związku z tym na drodze warsztatu wypracowany został pomysł projektu procesowego, który chcemy razem zrealizować. Powstała także Deklaracja Wasilkowska o dostępnej kulturze, gdzie lokalni działacze zobowiązali się współpracować ze sobą nie tylko w tym jednym przypadku, ale również przy przyszłych wydarzeniach. Intencją jej było możliwość lepszego dopasowania oferty instytucji do różnych potrzeb lokalnej społeczności, zapraszając tym samym każdego mieszkańca gminy do udziału w tworzeniu kultury. Zadanie „Kręgi kultury” ma na celu stworzenie wasilkowskiej sieci osób aktywnych w obszarze kultury, które wzajemnie będą mogły podejmować współpracę i się informować się o wydarzeniach, wypracowanie dobrego sposobu ich komunikacji między sobą oraz ośrodkiem kultury oraz stworzenie wizji współpracy w przyszłości.
W poniedziałek 17 lipca 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wasilkowie zebrały się lokalne organizacje, m.in. Miejski Ośrodek Animacji Kultury, Klub Seniora, 3. Wasilkowska Drużyna Harcerzy, chcące działać na rzecz rozwoju kultury gminy Wasilków (na fot.). W czasie spotkania została podpisana Deklaracja Wasilkowska, której tekst opracowano w ramach szkolenia z programu Dom Kultury+. Działacze i działaczki zobowiązali się współpracować ze sobą przy organizowaniu wydarzeń kulturalnych. Pozwoli to na lepsze dopasowanie oferty instytucji do różnych potrzeb lokalnej społeczności, zapraszając tym samym wszystkich mieszkańców gminy do udziału w tworzeniu kultury. Trwają już prace nad pierwszym wspólnym projektem. Ich efekty mieszkańcy Wasilkowa będą mogli zobaczyć we wrześniu tego roku.
Deklaracja Wasilkowska jest otwarta i opiera się na zasadzie dobrowolnego partnerstwa. Może więc przystąpić do niej każda lokalna organizacja oraz każdy mieszkaniec gminy chcący włączyć się w budowanie wspólnoty kulturowej.
„Międzypokoleniowe konfrontacje – słowo-obraz” to interdyscyplinarne wydarzenie mające na celu integracje seniorów i młodzieży. Wszystkie działania odbywały się w oparciu o słowo – neologizmy, regionalizmy oraz neologizmy. W ramach działania odbyły się warsztaty komiksu, międzypokoleniowe warsztaty teatralne, warsztaty tworzenia podcastów, warszraty literackie oraz wystawa prac opartych o regionalizmy i neologizmy przygotowana przez młodzież z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Grottgera w Supraślu.
Warsztaty literackie.
W czwartek 5 października oraz wtorek 12 listopada 2023 roku w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie odbyły się warsztaty pisarskie. Prowadziła je Malika Tomkiel – wydawczyni, poetka oraz instruktorka jogi. Jej teksty publikowano m.in. w magazynach „Slow”, „DUMA”, „EPEA”, „Zwierciadło”, „noizz.pl”, „Vege”, „Freshmag”, „portalyogi.pl”.
Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki rozmawiali o tym kim są, swoich inspiracjach i doświadczeniach. Nie zabrakło też rozmów o stronie technicznej wydawania książek (współpraca z wydawnictwami, liczbie osób pracujących przy powstaniu książki, czasu oczekiwania na recenzję). Zebrani mogli też wysłuchać fragmentów przygotowywanych książek przez osoby biorące udział w warsztatach. Prowadząca Malika Tomkiel czytała również swoje wiersze.
Podczas kolejnych warsztatów uczestnicy i uczestniczki poznawali tajniki tworzenia bohatera literackiego. Była mowa o klasycznym budowaniu postaci literackich oraz punktach, które muszą się wydarzyć w ich życiu. Ponadto uczestniczki poznały zabiegi, które pozwalają wzbogacić tworzoną postać literacką. Była też mowa o podobieństwach pracy nad książką i tworzeniu scenariuszy filmowych. Podczas warsztatów pojawiały się wątki związane z językiem regionalnym.
Warsztaty komiksowe Słowo – Obraz
W Wasilkowie Bibliotece odbyły się warsztaty komiksowe. Poprowadził je znany ilustrator, rysownik, malarz, karykaturzysta – Szymon Teluk. Aby stworzyć dobry komiks niezbędna jest podstawowa wiedza z zakresu elementów składowych, środków wyrazu oraz zasady ich stosowania w historyjkach obrazkowych. Stany psychofizyczne bohaterów, niuanse kinetyczne czy „dymki” charakterystyczne dla tego rodzaju literatury okazały się niezwykle ważne w tworzeniu całości. Tematem przewodnim warsztatów były regionalizmy, które bibliotekarze zebrali od naszych czytelników i seniorów z Wasilkowa. Na pracach uczestników nie zabrakło ołatków, batatejki czy bułki chleba. Eksploatacja komiksów jest dość nietypowa. Zostały one nadrukowane na koszulki, które zostały wręczone uczestnikom i mieszkańcom Wasilkowa.
Słowo – obraz – konfrontacje w teatrze
Dnia 8 listopada 2023 roku seniorzy z Wasilkowa wspólnie z harcerzami wzięli udział w wyjeździe do teatru. Grupa udała się do Supraśla żeby zobaczyć spektakl „Matecznik” przygotowany przez Teatr Łątek Supraśl. Po spektaklu odbyły się międzypokoleniowe warsztaty teatralne na temat słów. Podczas nich uczestnicy i uczestniczki poznali słowa nowe, jak również te używane przed latami. Warsztaty prowadziła Milka Wyszkowska – animatorka, aktorka, pedagażka, trenerka dramy.
„Matecznik” to historia oparta na fotografiach Wiktora Wołkowa oraz tekstach Edwarda Redlińskiego. Przedstawione są tam obrazy Podlasia z lat 80, świata którego już dziś nie można spotkać. Spektakl w reżyserii Krzysztofa Zemły premierę miał w 2021 roku. Cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem i jest zapraszany na Festiwale.
Warsztaty podcastowe
W dniach 8 i 13 listopada odbyły się warsztaty tworzenia podcastów dzieci i młodzież poznała i opracowała listę regionalizmów. Następnie poznawała tajniki pracy przy tworzeniu podcastów (tworzenie scenariuszy, poznanie narzędzi do montażu, sprzętu, platform do zamieszczania materiałów). Na warsztatach pojawiły się również regionalizmy.
Wystawa „Międzypokoleniowe konfrontacje słowo-obraz” jest zwieńczeniem wszystkich działań. W oparciu słowa zebrane podczas wszystkich warsztatów (regionalizmy i neologizmy) młodzież z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Grottgera w Supraślu pod okiem artystki Beaty Wilczyńskiej przygotowała prace (obrazy i rysunki). Są to graficzne przedstawienia 12 słów (neologizmów, archaizmów, regionalizmów). Wystawa wisi w różnych miejscach Wasilkowa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultura i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Partnerstwo Lokalne”