Przejdź do treści
Strona główna » Kawiarnia historyczna lub artystyczna

Kawiarnia historyczna lub artystyczna

  • przez

Jak urozmaić kolejny koncert lub spotkanie? Przearanżować  przestrzeń w taki sposób, by uczestnicy wydarzenia mogli usiąść przy stolikach, przy których pije się kawę. W coraz większej liczbie ośrodków kultury można spotkać się na wydarzeniach z tzw. kawiarnianym ustawieniem sali. Co prawda w wydarzeniu może wziąć udział mniej osób, ale warunki sprzyjają integracji i rozmowom co buduje więzi społeczne.

O sztuce i historii?

Jednym z dobrych przykładów wykorzystania tzw. ustawienia kawiarnianego są choroszczańskie „Kawiarenki historyczne”, które w lokalnym ośrodku kultury odbywają się co miesiąc od 1919 roku. Co jest wyjątkowego w tych spotkaniach? Dotyczą one lokalnej historii. Na każde spotkanie jest zapraszany prelegent lub prelegentka. Czasami jest to historyk z dyplomem, kiedy indziej lokalny pasjonat lub kolekcjoner. W pierwszej części prowadzony jest wykład, w drugiej swobodna rozmowa uczestników. Przy każdym stoliku siedzą ludzie z kawą lub herbatą. Wydarzenie odbywa się we współpracy z lokalnym środowiskiem historycznym, co sprawia że ośrodek kultury pełni  funkcję partycypacyjną. W spotkaniu biorą udział miłośnicy historii lokalnej, ale też osoby chcące się po prostu spotkać z innymi ludźmi.

Podobne działanie prowadzi Grajewskie Centrum Kultury. Tamtejsze comiesięczne spotkania „Przy  kawie i muzyce” cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, a wejściówki rozchodzą się bardzo szybko. Na daną imprezę zapraszani są artyści (soliści lub zespoły) w różnym stylu muzycznym. W zależności od rodzaju muzyki dekorowana jest sala tak, by jak najlepiej oddawała klimat. Podczas grajewskich spotkań przy kawie i muzyce można było usłyszeć między innymi muzykę klezmerską, grecką, rosyjską, hiszpańską  poezję śpiewaną, piosenki przedwojenne czy z repertuaru Osieckiej i Młynarskiego.

Kawiarnia nie wymaga wielkich nakładów finansowych, choć zabiera trochę czasu i pracy. Wystarczy kilka stolików, krzesła oraz przygotowana kawa, herbata i drobny poczęstunek. Sam schemat działania można użyć na wiele sposobów. Głównym celem jest  to, by goście czuli się swobodnie siedząc z kawą lub herbatką oraz mogli włączyć się w proponowane wydarzenie. Przy kawie można robić spotkania o nurtach w sztuce plastycznej, dyskutować o fotografii lub literaturze. Częstym magnesem dla takich spotkań jest wątek lokalny np. spotkanie z lokalną historią lub miłośników miejscowej sztuki.

O choroszczańskich kawiarenkach można przeczytać na stronie Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy (tutaj).

fot, Kawiarenka historyczna Choroszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *