Przejdź do treści
Strona główna » I Podlaski BiblioLAB

I Podlaski BiblioLAB

  • przez

Gminna Biblioteka Publiczna w Krypnie, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Stowarzyszenie LABiB i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zapraszają bibliotekarzy z województwa podlaskiego do udziału w lokalnym zjeździe bibliotekarzy — I Podlaskim BiblioLABie. Pierwsza podlaska edycja odbędzie się 25 października 2023 (środa) w Książnicy Podlaskiej w godz. 9:30-14:30.

BiblioLAB to idealna okazja, aby zobaczyć, że w bibliotece da się pracować nieszablonowo, nowocześnie i w zgranym zespole. Uczestnicy zjazdu mogą zdobyć nową wiedzę, zainspirować się, a przede wszystkim dzielić się doświadczeniem w myśl hasła Stowarzyszenia LABiB „Dziel się wiedzą! Mnóż pomysły!”.

Tegoroczne BiblioLABy przebiegają pod hasłem „Biblioteka: Włącz się w To!„. Tym razem stawiamy na włączanie społeczności lokalnej do aktywności i włączanie zespołu biblioteki do jeszcze większego zaangażowania. Do udziału zapraszamy osoby pracujące w  bibliotekach publicznych w województwie podlaskim.

Uczestnictwo w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatne. O zakwalifikowaniu się na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń. Rejestracja rozpocznie się 20 września 2023 (środa) o godz. 10.00 i potrwa do 4 października 2023 (sobota) do godz. 15.00.

Podczas spotkania odbędzie się konkurs, w którym do wygrania będą karty “Kulturalne pytania” zaprojektowane przez Anetę Majak. 

Formularz rejestracyjny dostępny jest tutaj.  

Pod linkiem znajdziesz też więcej szczegółów dotyczących wydarzenia. 

O zakwalifikowaniu uczestnicy zostaną poinformowani e-mailowo.

Jeśli mają Państwo jakieś pytania, to zapraszamy do kontaktu z organizatorami: 

Beata Rogalska – 512936317, biblioteka.krypno@ug.krypno.wrotapodlasia.pl   

Paulina Reszotko – 507813496, paulina.reszotko@ksiaznicapodlaska.pl 

Przemysław Waczyński – 886 536 829, przemek.w@pwkulturalnie.pl 

PROGRAM

9:30 – 9:45 Otwarcie BiblioLABu (Beata Rogalska, Paulina Reszotko, Przemysław Waczyński)

9:45 – 11:15 Włącz się w “Kulturalne pytania”! (budowanie zespołu bibliotekarzy w oparciu o wartościową komunikację, potencjał pracowników) – Aneta Majak

Przerwa kawowa

11:30 – 13:00 Nie tylko ankieta! – animacyjne metody diagnozy, projekty kulturalne włączające publiczność, konteksty partycypacji – Agata Pietrzyk-Sławińska

Przerwa lunchowa

13:30- 14:20 Bibliotekarz potrafi! czyli Podlaska Giełda Bibliotekarskich Pomysłów – wymiana doświadczeń między bibliotekami, prezentacje 5 zgłoszonych bibliotek, chwalenie się dokonaniami, dzielenie się pomysłami

14:20 Rozstrzygnięcie konkursu „Zgarnij „Kulturalne pytania”!, zamknięcie Podlaskiego BiblioLABu 

OPISY WARSZTATÓW

I. „Włącz się w “Kulturalne pytania”!”

Kulturalne pytania to autorski warsztat przygotowany specjalnie dla instytucji kultury z niewielkich miejscowości. Dzięki talii 70 kart podczas warsztatu odpowiecie głośno na pytania, które wzmocnią zespół, pomogą zrównoważyć jego pracę, ujrzeć niezauważone problemy, podkreślić sukcesy, rozstrzygnąć dylematy. Na podstawie odpowiedzi nawiąże się dyskusja w jakim miejscu jest wasza instytucja i do czego dążycie jako zespół. To wspaniałe narzędzie do rozwoju, opracowania wizji oraz dążenia do wspólnych celów. Zyskujecie: efektywną komunikację, integrację zespołu. Pogłębiacie motywację do działań, otwartość na zmianę. Poznajecie różne perspektywy rozumienia sukcesów i problemów. Doskonalicie swoje indywidualne i zespołowe kompetencje miękkie. Popracujemy na autorskich narzędziach.

O trenerce: 

Aneta Majak – Dyrektorka instytucji kultury od wielu lat, animatorka kultury, innowacyjna menedżerka, liderka. Zasiada w zarządzie Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Samorządowych Instytucji Kultury. Jej talenty Gallupa: komunikatywność, strateg, maksymalista, bliskość, współzależność. Z wykształcenia animatorka kultury, graficzka i pedagożka. Ukończyła studia Master of Business Administration na kierunku Przywództwo i Coaching oraz Program Szkoła Liderów Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, XVII edycję. Posiada Coaching Skills Certyfikate AoEC of London. Nagrodzona za projekty kulturalne drugim tytułem Innowacyjnego Menedżera kultury 2021 przez Marszałka Województwa Mazowieckiego i Mazowiecki Instytut Kultury. Stworzyła „Kulturalne pytania” coraz bardziej popularną grę do wzmacniania zespołów domów kultury, z którą odwiedza nawet najmniejsze instytucje kultury w Polsce. Ma na swoim koncie liczne projekty lokalne i ponadlokalne oparte na dziedzictwie. Koordynatorka cyfrowych projektów: Wirtualne Muzeum Jana Szczepkowskiego i Ormiańskiego Muzeum Wirtualnego – opartych na digitalizacji i udostępnianiu dzieł sztuki. Partnerka w projekcie “Chopin Forever” dla Google Arts & Culture” – gdzie jako jedyna samorządowa instytucja kultury zaprezentowała światu lokalne dziedzictwo. Jest współautorką realizowanego projektu rewitalizacji lokalnego zabytku dofinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG. Stworzyła wizję lokalnej instytucji działającej przez siedem lat bez siedziby i za to była nagradzana. Założycielka Klubu Kobiecych Pasji – wspierającego kobiety z lokalnej społeczności. Jest zakochaną w swoim mieście dyrektorką Milanowskiego Centrum Kultury (od 10 lat) i równocześnie dyrektorką  Miejskiej Biblioteki Publicznej (od roku).

         
II. “Nie tylko ankieta! – animacyjne metody diagnozy, projekty kulturalne włączające publiczność, konteksty partycypacji”

W ramach pracy warsztatowej nie tylko poznamy inspirujące przykłady projektów partycypacyjnych oraz konkretne metody animacyjnej diagnozy potrzeb społeczności, ale też wymienimy się doświadczeniami i refleksjami z zakresu włączania publiczności w funkcjonowanie instytucji kultury.

O trenerce: 

Agata Pietrzyk-Sławińska: kierowniczka Działu Edukacji w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, członkini i facylitatorka Fundacji Nowej Wspólnoty. Trenerka (absolwentka Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego w Ośrodku Intra) i doświadczona koordynatorka wolontariatu w kulturze. Tutorka projektów kulturalnych i społecznych (m.in. we współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę). Członkini Kolektywu terenowego i realizatorka lokalnych projektów etno-animacyjnych. Absolwentka kulturoznawstwa i animacji kultury w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *