Nie potrzebne jest kino, żeby oglądać dobre filmy w miłym towarzystwie. W wielu ośrodkach kultury działają Dyskusyjne Kluby Filmowe. Klub Filmowy to nie tylko miejsce do obejrzenia filmu, to przede wszystkim dyskusje o kinie, edukacja i integracja lokalnej społeczności. Kluby filmowe często prezentują filmy, które rzadko trafiają do komercyjnych kin. Dzięki temu uczestnicy mają szansę poszerzyć swoją wiedzę o różnych gatunkach filmowych, odkryć nieznane produkcje i zgłębić tajniki sztuki filmowej.
Jak to działa?
Dyskusyjne Kluby Filmowe można podzielić na dwa rodzaje: formalne i nieformalne.
Formalne, to te, które działają jako zrzeszenia miłośników sztuki filmowej, będące członkiem Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Mają one pewne obowiązki np. organizacja pokazów zgodnie z zasadą prelekcja – projekcja – dyskusja czy opłacanie miesięcznych składek do centrali. Formalny DKF to też przywileje. Jedną z korzyści to możliwość uzyskiwania filmów z dużym upustem cen z Państwowych Instytucji Filmowych, archiwum Federacji oraz archiwalnych zbiorów etiud filmowych zrealizowanych przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Nieformalne, to wszystkie te, które działają nie będąc w strukturze Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, często też nie mając sformalizowanej struktury. Nie mogą one liczyć na wsparcie, z jakiego korzystają Kluby zrzeszone. Kluby nieformalne najczęściej działają w małych miejscowościach, gdzie nie ma kina. Do projekcji wykorzystywane są zwykłe rzutniki i i ekrany. Warto tu zaznaczyć że takie Kluby nie mogą się posługiwać nazwą „DKF” i „Dyskusyjny Klub Filmowy”, który jest zastrzeżony przez Federację DKF-ów, która zezwala na posługiwanie się nazwą wyłącznie Klubom zrzeszonym. Mimo to w wielu miejscach nazwa ta jest używana.
Częstymi elementami wspólnymi dla działań wszystkich Dyskusyjnych Klubów Filmowych są wprowadzanie do pokazów elementów tematycznych np. filmy danego twórcy, lub związane z jakimś gatunkiem filmowym czy wydarzeniami. Częstą praktyką Klubów Filmowych są zaproszenia ekspertów, reżyserów czy aktorów na spotkania z publicznością, co dodatkowo uatrakcyjnia przedsięwzięcie.
W Województwie Podlaskim aktualnie działają 3 DKF-y zrzeszone w Federacji. Są to:
DKF FANTOM (Sokółka)
DKF KINOCHŁON (Augustów)
DKF GAG (Białystok)
Kluby działające poza Federacją znajdują się między innymi w Grajewie, Sejnach, Łomży czy Bielsku Podlaskim.
Jak założyć DKF?
Na początku należy sobie zadać pytanie, czy chcemy aby nasz Klub działał formalnie w strukturze Federacji Klubów Filmowych. Jeżeli tak, to należy przeprowadzić szereg czynności, które sformalizują istnienie Klubu. Szczegółowe wytyczne znajdują się na stronie Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych (tutaj). Następnie należy przygotować miejsce projekcji i rozpocząć działania.
Jeżeli Klub ma nie należeć do Federacji, tak naprawdę nie obowiązują żadne wytyczne co do jego tworzenia i działalności. Należy jedynie pamiętać o wywiązywaniu się z obowiązku prawnego np. zakupie licencji na filmy i pozyskiwanie ich z legalnych źródeł. Dobrym rozwiązaniem dla małych instytucji są tzw. parasole licencyjne, które co prawda ograniczają możliwość promowania konkretnych tytułów filmów, ale przy kreatywności promocyjnej da się tak przekazać informacje, żeby dosadnie zasugerować tytuł nie łamiąc zakazów wynikających z licencji. Należy też pamiętać, że akronim „DKF” i nazwa „Dyskusyjny Klub Filmowy” są zastrzeżone. Przy samym komunikowaniu o ruszających działaniach warto unikać nazwy Dyskusyjny Klub Filmowy oraz w zapowiedziach zamieszczać informacji o planowanej dyskusji. Wielu potencjalnych widzów taka zapowiedź może wystraszyć. Myślenie o tym, że będzie trzeba zabierać głos potrafi sparaliżować i odwieźć miłośników kina od przyjścia. W początkowej fazie działań i budowaniu grupy warto nazywać to inaczej np. Spotkania filmowe lub po prostu projekcja filmowa. Dobrym zwyczajem jest, aby do współtworzenia takiego Klubu na samym początku zaangażować lokalnych miłośników kina, którzy swoją wiedzą i energią udzielą wsparcia przy podejmowaniu działania.
Dyskusyjne Kluby filmowe do dobre rozwiązanie dla każdego ośrodka kultury, również tych małych działających w niewielkich miejscowościach. Przy odrobinie chęci za niskie pieniądze można mieć ciekawy punkt w ofercie programowej.
fot. MOAK Wasilków (moakwasilkow.pl)