Coraz więcej osób korzysta z coworkingu – czyli przestrzeni do wspólnej lub indywidualnej pracy w miejscu odpowiednio do tego przygotowanej. Miejsca takie, powstają zazwyczaj w dużych miastach i są płatne. Korzystają z nich najczęściej tzw. freelancerzy.
Wśród ludzi zajmujących się kulturą lub tworzeniem sztuki istnieje wiele osób, które korzystają z takich miejsc. Jest też duża potrzeba wśród artystów, społeczników czy animatorów niezależnych w mniejszych i większych miejscowościach do korzystania z takich przestrzeni. Na przeciw nim wychodzą niektóre instytucje kultury, które tworzą kulturalne strefy coworkingowe. Można też spotkać otwarte pracowanie artystyczne, gdzie artyści mogą tworzyć.
Udzielenie tego typu wsparcia niesie wiele korzyści dla instytucji kultury, która się zdecyduje na taką formę wpierania. Przede wszystkim niesiona jest pomoc osobom, twórcom nie mającym na co dzień warunków do pracy i spotkań. Często artyści na początku swojej drogi, ci młodzi lub na tzw. życiowym dorobku nie mają przestrzeni do tworzenia np. w małych mieszkaniach. Czasami warunki domowe nie pozwalają też na organizację spotkań. Dużym zyskiem (choć nie finansowym) dla ośrodka kultury lub biblioteki, która decyduje się na tego typu działanie jest to, że pod ich dachem tworzą się relacje i buduje się środowisko artystyczne i kulturane danego miasta. Często jest tak, że artyści działający na danym obszarze nawet jak się znają, mają ograniczoną możliwość do wspólnego spędzania czasu. Udostępnianie przestrzeni do działań nie powinno być skierowane jedynie do osób tworzących. Powinny móc z niej korzystać również osoby, które działają społecznie. Wiele stowarzyszeń, fundacji i grup nie dysponuje przestrzenią. Danie im przestrzeni na organizację spotkania jest bardzo wielkim wsparciem.
Jak zacząć?
Organizacja przestrzeni do pracy dla animatorów kultury czy lokalnych artystów tak naprawdę nie musi się wiązać z dużym nakładem finansowym. Wystarczą do tego chęci i otwartość ośrodka kultury czy biblioteki. Może to być oddzielne pomieszczenie, które przeznaczymy na tego typu działalność lub jedno czy dwa biruka. Prowadzenie tego typu działań nie musi też oznaczać wyłączenia obszaru lub urządzeń na stałe. Przestrzeń do pracy może być udostępniana np. w wybranych godzinach np. 3 razy w tygodniu po kilka godzin, tak by nie dezorganizowało to pracy ośrodka.
Jeżeli instytucja chce się otworzyć na tego typu działania powinno się:
- Przedyskutować pomysł w zespole (musi być on przygotowany do tego, że będą pojawiały się osoby, które chcą tu pracować, a nie będące zagrożeniem dla miejsc pracy ośrodka).
- Określić co możemy zaoferować i w jakich godzinach (biurko i krzesło, projektor, komputer drukarka sala konferencyjna, pracownia plastyczna… itd.).
- Określić, czy jest to darmowe czy płatne (choć wiele przemawia za tym, by nie było to płatne, to praktyki są różne).
- Przygotować regulamin korzystania oraz wyznaczyć osobę lub osoby do kontaktu i prowadzenia spraw związanych z funkcjonowaniem).
- Przygotować odpowiednią kampanię informacyjną w budynku, na stronie i social mediach. Założenie zakładki z harmonogramem i regulaminem.
- Przyjąć zainteresowane osoby i dać im przestrzeń do działań.
Taka naprawdę działalność polegającą na bezpłatnym udostępnianiu przestrzeni dla osób zajmujących się animacją kultury czy lokalnych twórców jest prowadzona przez większość lokalnych instytucji kultury. Problemem jest chyba tylko to, że prawie żadna z nich nie komunikuje o tym otwarcie. Zazwyczaj wygląda to tak, że osoby które o tym wiedzą korzystają, zaś te nie mające informacji często pozostają w przekonaniu że instytucja ich nie przyjmie. Zdecydowanie się na tego rodzaju wsparcie osób aktywnych niesie korzyści i dla nich i dla instytucji, która tego wsparcia udziela.