Przejdź do treści
Strona główna » BOX 4 LOVE. Mikro-krajobrazy Podlasia w Wasilkowie

BOX 4 LOVE. Mikro-krajobrazy Podlasia w Wasilkowie

  • przez

W piątek 6 grudnia 2024 w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie odbędzie się  wernisaż wystawy  BOX 4 LOVE. Mikro-krajobrazy Podlasia autorstwa Moniki Tekielskiej-Chmielewskiej. Początek o godz. 18:00.

Wcześniej przedpremierowo 1 grudnia od 12:00 do 20:00 prace wchodzące w skład wystawy będzie można zobaczyć w Choroszczy , w Pracowni Artystycznej Dobry Czas (ul. Słowackiego 2, piwnica). Zapraszamy!

Diorama-BOX 4 LOVE. Mikro-krajobrazy Podlasia to projekt obejmujący stworzenie czterech miniaturowych dioram zamkniętych w boksy przedstawiających Parki Narodowe Podlasia i walory kulturalne regionu oraz film krótkometrażowy powstały z nagrania miniatur.

Na wystawie zostaną zaprezentowane skrzynie w których mieszczą się mikroświaty Podlasia, nazwane boxami. Tak też mamy: box o wymiarach 77x 77 cm przedstawiający fragment Puszczy Białowieskiej z żubrami  i ręcznikiem obrzędowym, box 42×147 cm przedstawiający widok z chmur na rozlewiska Biebrzy z tkaniną dwuosnowową spowijającą niebo, box 77×41 cm z fragmentem lasu i jeziora „suchar” z żeremiem, bobrem i leśną kapliczką w Wigierskim Parku Narodowym, oraz box 41×77 z przekrojem rzeki Narwi, w niej płocie, na brzegach zarośla, błotniak stawowy i łódka pychówka. Wszystkie te mikroświaty mają swoje systemu oświetleniowe by podkreślić ich trójwymiarowość i klimat jaki nadała im autorka. 

Prace są realistyczne, ale mają w sobie nieco mistycyzmu, tajemniczego ducha ziemi podlaskiej. Została pokazana w nich symbioza przyrody i kultury tego regionu, gdzie kultura wynika z natury i z nią współtworzy rzeczywistość charakteryzującą Podlasie. 

Technika dioramy której podjęła się autorka, zaprasza do głębszego – niż w przypadku płaskiego obrazu, fotografii czy nawet filmu – wniknięcia w dzieło. 

„W przypadku dioramy, makiety, miniatury przestrzeni – bycia w niej, zanurzenia się w estetykę, klimat i eksploracji nie ogranicza mi nic, no może poza zbyt dużym ciałem, bo bym pewnie tam dosłownie weszła. Robiąc te prace w 3d, obserwując już gotowe, robiąc zdjęcia czułam się jakbym tam była i do tego zachęcam widzów.” 

Monika Tekielska-Chmielewska –  Kobieta z krzaków choć z bloku. Gdzieś między miastem, a borem, ulicą i polem. Między cywilizacją, a odludziem. Projekt tworzyła w swojej pracowni, którą prowadzi w Choroszczy, i w której edukuje artystycznie młodzież. Więcej o niej na stronie www.pracowniadobryczas.pl

Zrealizowano dzięki stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2024.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *