Przejdź do treści
Strona główna » Alicja i Rafał Grabowscy – „Groys Shul” – koncert w 83. rocznicę spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku

Alicja i Rafał Grabowscy – „Groys Shul” – koncert w 83. rocznicę spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku

  • przez

Centrum im. Ludwika Zamenchofa zapraszają na koncert w 83. rocznicę spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku . Wystąpią Alicja i Rafał Grabowscy z programem pn. „Groys Shul”. Koncert odbędzie się w czwartek 27 czerwca 2024 roku w Klubie Fama (Legionowa 5, Białystok). Początek koncertu o godz. 19:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Koncert upamiętniający spalenie Wielkiej Synagogi w Białymstoku. Obraz tego dnia przewija się we wspomnieniach wielu białostoczan, wśród których znajdują się te Stanisława Warpechowskiego. Jego relacja o tym jak przyszedł na miejsce, dusząca woń spalonych ciał, przejmujący głos błąkających się kotów, atmosfera nie do zniesienia. Uczucie brutalnego oderwania od codzienności, pustki. I inne; kobieta znajdująca nadpalone karty tory, chowająca je dyskretnie pod spódnicą, by potem przez dziesiątki lat przechować jako artefakt przekazywany przez pokolenia jej następczyń, czekający na odpowiedni moment by go ujawnić. Bartoszko otwierający okno, by uwolnić ofiary. Wszechobecny terror i strach. Koncert na głos, akordeon i elektronikę skonstruowano w taki sposób aby nie był tylko piosenką, ale opowieścią o wrażeniach, projekcją emocji związanych z tematem, zbudowanych wokół elektronicznych przetworzeń głosu ludzkiego i brzmienia akordeonu w ujęciu sonorystycznym, jako pewną jego teatralizacją budującą dramaturgię opowieści. Barwa jest dana, kolor, brzmienie, jest czymś naturalnym i otrzymanym. Poddany cyfrowym przetworzeniom, ulega deformacji by w końcu uleć całkowitej dekonstrukcji. Tematyka koncertu obejmuje podlaską poezję jidysz, w tym utwory Morrisa Rosenfelda, utwory ze zbioru „Lider fun di getos un lager” Szmerke Kaczergińskiego oraz kompozycje i teksty w jidysz i po polsku autorstwa wykonawców.

Wielka Synagoga w Białymstoku – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Białymstoku przy ulicy Suraskiej została zbudowana w latach 1909-1913 według projektu Samuela J. Rabinowicza. Stanęła na miejscu starej synagogi. Środki na budowę zebrano ze sprzedaży mięsa koszernego oraz z prywatnych darowizn. Podczas II wojny światowej, 27 czerwca 1941 hitlerowskie bataliony policyjne 309 i 316 spaliły synagogę wraz z około 700 uwięzionymi w niej osobami.

Alicja Grabowska – głos, elektronika, teksty, muzyka
Rafał Grabowski – akordeon, elektronika, muzyka

mat. org.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *