Julita Charytoniuk
Nadnarwiańska wieś dziadków to moja kolebka, w której od małego uczyłam się mówić gwarą i chłonęłam tutejszą kulturę. Uwielbiam śpiewać, a moje ścieżki ściśle związane są z muzyką tradycyjną Podlasia. Popularyzuję ją od niemal 20 lat – prowadzę badania terenowe, dokumentuję, uczę śpiewu, koncertuję oraz prowadzę działalność wydawniczą i animacyjną.
Interesują mnie przede wszystkim pieśni. Uczę się od wiejskich śpiewaczek i śpiewaków z Podlasia, Suwalszczyzny i Polesia Zachodniego (Ukraina, Białoruś). Łączę teorię z praktyką jako etnomuzykolożka i kulturoznawczyni. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas warsztatów śpiewu tradycyjnego, na które często zapraszam do współpracy wiejskie mistrzynie.
Śpiewam w zespołach Z Lasu, Południce, Pieśni Piękne, Biele, Polesie_PL. W białostockiej Kapeli Batareja odpowiadam za sekcję rytmiczną i śpiew.
Lubię wyzwania artystyczne i kompozytorskie. Współtworzyłam muzykę m.in. do serialu Kruk, (reż. M. Pieprzyca), słuchowiska Sońka (reż K. Kiczek); mój śpiew można także usłyszeć w filmie Ziemia (reż. Z. Solakiewicz) i spektaklach Czarnobylska modlitwa (reż. A. Korytkowska-Mazur) oraz Dziady. Lament pogranicza (reż. G. Suski). Współpracuję także przy spektaklach teatralnych jako konsultantka oraz instruktorka śpiewu.
Zajmuję się koordynacją i fundraisingiem projektów kulturalnych związanych z muzyką, rękodziełem i językiem regionalnym. Realizuję swoje pomysły również w ramach stypendiów edukacyjnych i artystycznych. Jestem kuratorką koncertów, współtwórczynią konkursu śpiewaczego „Szansa na Oskara” (obecnie „Rozgłos”). Prowadzę Puszczańską Szkołę Tradycji działającą przy Akademii Kolberga. Jestem również wiceprezeską Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia oraz redaktorką portalu muzykatradycyjna.pl.
Cenię praktyczne aspekty kultury ludowej, co zaprowadziło mnie na Małopolski Uniwersytet Ludowy we Wzdowie, gdzie zdobyłam tytuł czeladnik-tkacz oraz instruktor rękodzieła artystycznego. Pasjonuję się zielarstwem, a znajomi wiedzą, że mogą u mnie szukać ziołowych mieszanek i przetworów. Zrealizowałam także swoje marzenie – wydanie Zielnika dobrowodzkiego popularyzującego podlaską wiedzę etnobotaniczną.
Fot. Gosia Żuk/zukography
Kontakt:
jcharytoniuk@gmail.com
FB: Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia
YT: Julita Charytoniuk i Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia